Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstał Instytut Prawa Ochrony Danych Osobowych

Powstał Instytut Prawa Ochrony Danych Osobowych fotolia.pl

Na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej, pod patronatem i we współpracy z Urzędem Ochrony Danych Osobowych, powstał pierwszy Instytut Prawa Ochrony Danych Osobowych (IPODO), zajmujący się zagadnieniami ochrony danych.

Celem działań Instytutu jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat prawa ochrony danych oraz propagowanie najlepszych praktyk i rozwiązań w zakresie przetwarzania i ochrony danych, poprzez badania, raporty, edukację, doradztwo i współpracę z innymi instytucjami oraz uczestnictwo w procesach tworzenia regulacji prawnych w tej dziedzinie. Instytut tworzy zespół ekspertów, praktyków oraz naukowców mających duży wpływ na powstanie i kształtowanie się systemu ochrony danych w Polsce.

Cieszę się, że pod patronatem UODO powstała naukowa inicjatywa o takim szerokim spektrum działania w zakresie ochrony danych. Jest to kontynuacja działań edukacyjnych śp. Michała Serzyckiego. Pomimo wieloletniego funkcjonowania systemu ochrony danych w Polsce widzimy sporo wyzwań w kontekście rozwoju nowych technologii, regulacji prawnych, edukacji społeczeństwa, kształcenia i profesjonalizacji kadr zajmujących się ochroną danych czy propagowania właściwych standardów i pokazywania najlepszych praktyk w tym obszarze. Jestem przekonany, że Instytut z dużym sukcesem zaangażuje się w tę misję – powiedział Jan Nowak, Prezes UODO.

Pięć lat funkcjonowania RODO skłoniło nas do stworzenia inicjatywy naukowej i doradczej w zakresie ochrony danych. Chcemy, aby był to główny ośrodek w Polsce zajmujący się ochroną danych skupiający w Radzie Naukowej czy Grupach Roboczych Instytutu najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Poprzez zaangażowanie Urzędu w funkcjonowanie Instytutu gwarantujemy przepływ wiedzy i doświadczenia od jedynego właściwego i wyspecjalizowanego w tej tematyce organu nadzorczego. Już dziś zapraszamy do współpracy – powiedział Jakub Groszkowski, Zastępca Prezesa UODO, pomysłodawca i realizator powołania Instytutu.

Zakresem swoich działań instytut będzie wspierać także inne instytucje i organizacje zajmujące się ochroną prywatności. Celem IPODO jest także wsparcie w rozwoju polskiej gospodarki poprzez propagowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu ochrony prywatności i danych.

Źródło: www.uodo.gov.pl

Śr., 3 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska