Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W numerze 8. dwutygodnika WSPÓLNOTA…

W numerze 8. dwutygodnika WSPÓLNOTA… .

Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA od 1990 roku w całości poświęcony jest problemom jednostek samorządu terytorialnego – dostarcza fachową wiedzę niezbędną urzędnikom w codziennej pracy. 22 kwietnia ukaże się 8. numer, w którym znajdą Państwo m.in.:

Kolej pod linijkę. Centralny Port Komunikacyjny powinien się przygotować na twarde lądowanie. Jego budowie sprzeciwia się społeczność Baranowa, zaś w wielu częściach kraju protestują samorządowcy i mieszkańcy gmin, przez które miałyby przebiegać trasy kolei dużych prędkości prowadzących do CPK. 

Trzy lata od wybuchu pandemii. Przyrost naturalny w miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich był najniższy od dekady, a liczba zgonów w 2021 r. o 26 proc. większa niż w 2019 r. Te i wiele innych danych oraz wniosków ekspertów można znaleźć w raporcie „Miasta UMP w czasach pandemii COVID-19”.

Związek Miast Polskich do rządu: przestańcie dyskryminować naszych mieszkańców. Ostatnie zmiany prawne w systemie dochodów własnych spowodowały znaczne ubytki we wpły¬wach z udziału w części podatku PIT, które łącznie w latach 2019–23 wyniosły ponad 60 mld zł, w największym stopniu dotknęły finansów miast – pisze związek.

Budujemy związki mieszkańców ze wspólnotą lokalną. Mamy naukowca, który opracował autorski program edukacji regionalnej, przygotował podręcznik dla uczniów i uzyskał autoryzację MEN. Na tej podstawie powstał odrębny przedmiot nauczania w naszych szkołąch – mówi Bogdan Świątek-Górski, burmistrz Latowicza, w wywiadzie dla „Wspólnoty”

Jak przetrwać kontrolę? Wizyta CBA. Wiele podmiotów postanawia zweryfikować czy zarządy spółek komunalnych, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast dysponują środkami publicznymi racjonalnie i efektywnie. Jakie uprawnienia mają agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego?

Czy rada gminy musi uchwalić stawki opłaty adiacenckiej? Warunkiem koniecznym do wydania przez wójta decyzji ustalającej opłatę adiacencką jest uprzednie działanie organu uchwałodawczego gminy w zakresie określenia stawek. W orzecznictwie nie ma zgody co do tego, czy rada gminy ma obowiązek podjęcia takiej uchwały – piszą dr hab. Tomasz Brzezicki oraz dr hab. Jacek Wantoch-Rekowski z Katedry Prawa Administracyjnego UMK w Toruniu.

Pułapka VAT w projektach parasolowych (OZE) i usuwania azbestu. 30 marca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał od dawna oczekiwane orzeczenie w sprawie opodatkowania VAT projektów parasolowych dotyczących OZE.

Ujawnienie wynagrodzenia pracowników szkoły. Osobami pełniącymi funkcje publiczne są nauczyciele – ich wynagrodzenia można ujawnić. Do tej grupy nie zalicza się osób pełniących w szkole funkcje usługowe, takich jak sekretarka, kucharka czy kierownik administracyjny. Oni nie wypełniają zadań publicznych.

Prawne aspekty nagrywania rozmów. Zarządcy lokali komunalnych, administratorzy nieruchomości mają niekiedy potrzebę, np. w celu dochodzenia lub zabezpieczenia roszczeń, zarejestrowania telefonicznych lub osobistych rozmów z właścicielami lokali lub kontrahentami. Kiedy można nagrać rozmowę? Kiedy należy udostępnić jej zapis?

Wdrażanie idei zrównoważonego rozwoju. Koncepcja zrównoważonego rozwoju dobrze zakorzeniła się w świadomości miast w Polsce. Złośliwi powiedzą, że aż za dobrze, bo stała się słowem wytrychem, którym opisać można wszystko – od pożądanego stanu rozwoju transportu po kondycję finansów publicznych – pisze Michał Dulak, doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, ekspert Klubu Jagiellońskiego.

Nietechniczny przewodnik z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jak zapobiegać naruszeniom bezpieczeństwa cybernetycznego w urzędach samorządowych – radzi Andrzej Sidor, główny analityk Referatu ds. Cyberbezpieczeństwa Systemu Informatycznego w Urzędzie Miasta Krakowa.

Drogowe obiekty inżynieryjne traktowane po macoszemu. Tunele, przepusty, obiekty mostowe i towarzyszące im konstrukcje nie były regularnie kontrolowane. A jeśli już kontrole były, to wiele z nich przeprowadzono i udokumentowano nierzetelnie – pisze NIK w raporcie, który na samorządowych zarządcach dróg nie zostawia suchej nitki.

Gdynia i UNICEF – wspólnie dla wszystkich dzieci. Gdynia realizuje jeden z największych w ostatnich latach projektów społecznych, zarówno jeśli chodzi o wartość, jak i liczbę zaangażowanych jednostek miejskich i organizacji pozarządowych.

Muszyna przymierza się do budowy kolejki linowej. Jedno z najpiękniejszych miasteczek południa planuje kolejną atrakcję turystyczną. Wizualizacje stacji już są gotowe.


W Piśmie Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA zamieszczamy pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych, skupiamy się na aspektach ekonomiczno-finansowych, poruszamy tematy ustroju samorządu, finansowania i organizacji oświaty, zagadnień dotyczących gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa oraz ekologii czy innowacji w samorządach. Publikujemy artykuły, które pomagają  czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i unikać błędów nierzadko skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi. WSPÓLNOTA w każdym wydaniu prezentuje liczne opinie i doświadczenia samorządowców z różnych jednostek ukazując, na jakie problemy natrafiają oni w swej codziennej pracy oraz jak sobie z nimi radzą. 

https://wspolnota.org.pl/

Wt., 18 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: