Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

4. miejsce Polski wśród 192 krajów na świecie

4. miejsce Polski wśród 192 krajów na świecie fotolia.pl

Cykliczny ranking Open Data Inventory (ODIN) ocenia stopień dostępności i otwartości danych, prezentowanych przez krajowe urzędy statystyczne. Polska w tej edycji, pomimo poprawy w zakresie otwartości, zajęła 4. miejsce wśród 192 krajów na świecie.

GUS podaje, że na dobry wynik złożyły się następujące wyniki cząstkowe: poziom dostępności zakresu tematycznego (79,3 pkt., co daje 2. miejsce wśród wszystkich krajów) oraz stopień otwartości danych (91,2 pkt. i 6. pozycję w rankingu). Ostatecznie wskaźnik ogółem dla Polski wyniósł 85,7 pkt. i był wyższy w porównaniu z notowanym w przeglądzie z 2020 r. W rankingu ogłoszonym w bieżącym roku do liderów należały: Singapur (89,6 pkt), Dania (86,7 pkt) i Finlandia (85,8 pkt). Wzorem lat ubiegłych, nasz kraj został oceniony najwyżej wśród krajów Europy Wschodniej w obu kategoriach.

Jak czytamy - ogólny wynik ODIN świadczy o skali udostępnianych danych, ważnych z punktu widzenia monitorowania zrównoważonego rozwoju oraz o poziomie otwartości tych danych publikowanych przez krajowe urzędy statystyczne. W przeglądzie bierze się pod uwagę, czy publikowane są wskaźniki opisujące wybrane obszary życia społeczno-gospodarczego oraz dotyczące środowiska, długość szeregów czasowych, zapewnienie informacji na niższych niż krajowy poziomach terytorialnych. Istotne jest także to, czy dane są publikowane bez opłat i ograniczeń licencyjnych, w formatach odczytywalnych maszynowo, czy są możliwe do pobrania przez API lub zbiorczo (bulk download), z odpowiednim zakresem metadanych.

Cały Raport jest dostępny na witrynie: odin.opendatawatch.com , a szczegółowe informacje na temat wyników Polski: tutaj 

Źródło: GUS

Wt., 7 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła