Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Kościański - odkryj to wyjątkowe miejsce

Warto zobaczyć: Powiat Kościański - odkryj to wyjątkowe miejsce fot. Archiwum Powiatu Kościańskiego

Powiat Kościański leży w centrum Wielkopolski. Ma ponad 722 kilometry kwadratowe powierzchni. Miasto Kościan i położone wokół niego cztery gminy: Czempiń, Kościan, Krzywiń i Śmigiel to mała ojczyzna ponad 79 tysięcy Wielkopolan, których warto poznać.

Tak jak przed wiekami także i dziś rozwojowi powiatu sprzyja jego położenie. To niewątpliwy plus dla potencjalnych inwestorów. O przedsiębiorczości mieszkańców powiatu świadczy kilkutysięczna liczba działających podmiotów gospodarczych, wśród których wiele jest znanych ze swej działalności w regionie, kraju i za granicą. Atrakcyjność powiatu podnoszą liczne inwestycje. Powiat Kościański potrafi aktywnie wykorzystywać możliwości, które stwarza Unia Europejska. Skuteczność inwestycyjną władz samorządowych powiatu i gmin można dostrzec odwiedzając gościnną Ziemię Kościańską.

Każda z pięciu gmin powiatu ma coś, co przyciąga. Krajobrazy tej części Wielkopolski były inspiracją dla Adama Mickiewicza i wiele z nich odnajdujemy na kartach poematu „Pan Tadeusz.” Doskonałą okazją do odwiedzin Kościana jest organizowany w listopadzie każdego roku przez samorządy Ziemi Kościańskiej Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dra Henryka Florkowskiego.

fot. Archiwum Powiatu Kościańskiego (Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dra H. Florkowskiego)

Kościan to zielone miasto z zachęcającym do spacerów parkiem i innymi atrakcjami Kościańskiego Traktu Rekreacyjnego, którego szczególną atrakcją jest wyjątkowa wieża ciśnień, gdzie w zabytkowych wnętrzach można wspinać się na ściankach wspinaczkowych o łącznej powierzchni blisko 345 m2. O ich wyjątkowości stanowi przede wszystkim wysokość, sięgająca ponad 18 metrów. W wieży znajduje się także obserwatorium astronomiczne. Z kolei dla pragnących innego relaksu dobrym miejscem na odpoczynek będzie kościański basen i znajdująca się tam grota solna.

fot. Archiwum Powiatu Kościańskiego (Wieża Ciśnień w Kościanie )

Niedaleko Kościana, w Racocie można miło spędzić czas w gościnnym pałacu, siedzibie Stadniny Koni, gdzie oprócz rekreacyjnego jeździectwa i hipoterapii można skorzystać z zaplecza hotelowego. Atrakcją turystyczną jest znajdujący się w przypałacowej powozowni powóz, w którym Ignacy Jan Paderewski po przyjeździe do Poznania przejechał entuzjastycznie witany przez Polaków do hotelu BAZAR. Dzień po tym wydarzeniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie.

Miłośnicy historii muszą odwiedzić pałac w Turwi, którego symbolem jest żołnierz cesarza Napoleona generał Dezydery Chłapowski. W Turwi warto też poszukać gorzelni, w której, zwiedzając wystawę ciekawych eksponatów, można poznać tajniki jej pracy. Nie sposób nie zajrzeć także do pałacu w Kopaszewie, jego gościem w latach 1831-1832 był Adam Mickiewicz. Częstym gościem w pałacu była także wybitna polska aktorka Helena Modrzejewska. W pałacu znajduje się poświęcona jej ekspozycja.

fot. Archiwum Powiatu Kościańskiego (Pałac w Turwi)

Kilka kilometrów dalej w Lubiniu, w gminie Krzywiń, od blisko tysiąca lat stoi Opactwo Benedyktynów. To tu prawdopodobnie po raz pierwszy użyto nazwy Wielkopolska. Na sąsiednim wzgórzu stoi perła romańskiej architektury Wielkopolski, kościół pw. św. Leonarda, który pamięta początki XIII wieku. Koniecznie warto też skosztować produkowanej w opactwie w oparciu o 500-letnią recepturę ziołowej Benedyktynki. Na zdrowie!

fot. Archiwum Powiatu Kościańskiego (Opactwo Benedyktynów w Lubiniu)

Równie wyjątkową atrakcją gminy Krzywiń jest Skansen Filmowy „Soplicowo” w Cichowie. Możemy tam zobaczyć oryginalną scenografię z filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”. Autorem projektu jest znany w świecie scenograf Allan Starski - laureat Oscara za scenografię do filmu „Lista Schindlera”.

fot. Archiwum Powiatu Kościańskiego (Coroczny Powiatowy Rajd Rowerowy)

W Śmiglu jest mała, inna niż wszystkie stacyjka. Śmigielska Kolejka Wąskotorowa w swojej ofercie ma przejazdy indywidualne i grupowe, a także wyścigi drezynami. Dumą mieszkańców Śmigla jest również jego symbol – zabytkowe wiatraki. Od nich prawdopodobnie wywodzi się nazwa miasta. W Śmiglu poza wiatrakami warto także odszukać miejsca, w którym przyszła na świat Barbara z Chłapowskich. Tak, to ta Basia, o której śpiewamy w polskim hymnie.

fot. Archiwum Powiatu Kościańskiego (Jezioro w Cichowie )

Jeśli jeszcze ktoś nie widział na żywo symbolu polskiej państwowości, orła bielika lub innych drapieżnych ptaków to warto wybrać się do Czempinia, w którym znajduje się Stacja Badawcza Polskiego Związku Łowieckiego. Jest to jedyna w Polsce i jedna z trzech istniejących w Europie placówek, które zajmują się badaniem dzikich zwierząt w środowisku rolniczym. Ośrodek zajmuje się także rehabilitacją ptaków drapieżnych.

Czempiń to urocze miasteczko, do którego przyciąga oferta nowoczesnego Centrum Aktywizacji Społecznej – Tlenownia, oraz legenda najbardziej znanego polskiego ducha Białej Damy z Kórnika, która w XVIII wieku, wraz z mężem była właścicielką czempińskiego pałacu.


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 31 Sp. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska