Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dramatyczny apel samorządowców z Wielkopolski. „Naszym wspólnotom grozi załamanie finansów”

Dramatyczny apel samorządowców z Wielkopolski. „Naszym wspólnotom grozi załamanie finansów” fotolia.pl

Zebrani na Nadzwyczajnym Zjeździe Przedstawicieli Członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski wystosowali apel do rządzących o waloryzację dochodów samorządów. Inaczej, jak twierdzą, samorządy przestaną wypełniać swoje zadania.

Podczas zjazdu 14 lipca delegaci członków SGiPW wystosowali apel o waloryzację dochodów bieżących w związku z niedoszacowaną inflacją, którą w budżecie państwa przyjęto na poziomie ledwie 3,3%, a obecnie wynosi ona blisko 16 procent. Według samorządowców, konieczna jest waloryzacja oparta o obecne wpływy do budżetu państwa z tytułu PIT i CIT. Jak wskazano w wystąpieniu, już w pierwszym półroczu dochody jednostek samorządu terytorialnego były niższe niż w analogicznym okresie w roku 2021. Tymczasem inflacja i stopy procentowe, które ograniczają zdolności budżetowe samorządów, idą w górę. Równolegle jednak rosną dochody państwa.

Wielkopolscy samorządowcy ostrzegają jednocześnie, że brak wpływów spowoduje odejścia pracowników samorządowych w jeszcze większej skali niż dotychczas, a lokalne wspólnoty będą funkcjonować na tyle, by egzystować, ale nie sprawnie działać i wypełniać nałożone działania. Delegaci oskarżają rządzących o ciągłe zmiany podatkowe i pozorną politykę wspierania finansowego obywateli, podczas gdy, w ich ocenie, ludzie na zmianach tracą przez rosnące koszty życia. Według nich problemem już stało się dofinansowanie zajęć dla dzieci i młodzieży oraz konieczność ograniczenia komunikacji publicznej lub podnoszenia cen za usługi komunalne.

„Bez waloryzacji dochodów jednostek samorządu terytorialnego odpowiedzialnych za podstawowe usługi publiczne przyszłość polskich rodzin staje się nieprzewidywalna, a dobrobyt Polek i Polaków jest zagrożony” – czytamy w stanowisku Nadzwyczajnego Zjazdu Przedstawicieli Członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Cały apel można przeczytać na stronie Stowarzyszenia.

Nie tylko Wielkopolanie dostrzegają dramatycznie nieodpowiednie finansowanie samorządów w kontekście szalejącej inflacji. Stanowisko w tej sprawie wydał również Związek Powiatów Polskich podczas ostatniego, czerwcowego Zgromadzenia Ogólnego w Mikołajkach, o czym informowaliśmy tutaj.

Jednym z ostatnich przejawów nieuwzględniania przez rząd sytuacji inflacyjnej i presji płacowej w kontekście zadań samorządów jest zaproponowana wysokość kwoty bazowej, na podstawie której naliczana jest wysokość dotacji na organizację przez powiaty punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. O tym, jakie podejście prezentuje strona rządowa w tym temacie można przeczytać w felietonie Grzegorza Kubalskiego zatytułowanym „Propozycja nie do odrzucenia”.

Czw., 21 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński