Konieczność stworzenia nowego systemu dochodów jednostek samorządu terytorialnego była wyrażana przez Związek Powiatów Polskich od wielu lat. Jak podkreślają Starostowie, potrzeba ta stała się obecnie wręcz paląca.
Wydajność udziałów w PIT jako źródle dochodów własnych jst została znacząco zmniejszona przez zmiany systemu podatku dochodowego od osób fizycznych – najpierw w ramach Polskiego Ładu, a następnie w ramach jego poprawy, czyli Programu Obniżki podatków. Rekompensatą ubytków ma być część rozwojowa subwencji ogólnej. Jak jednak podkreśla Związek Powiatów Polskich, rekompensowanie ubytków w PIT w ten sposób następuje na poziomie niższym niż rzeczywisty ubytek. „Wobec już występujących trudności przy równoważeniu części bieżącej budżetów wielu powiatów stanowi to poważne zagrożenie w zakresie zdolności zachowania reguł budżetowych wynikających z ustawy o finansach publicznych” – czytamy w stanowisku wydanym przez Zgromadzenie Ogólne ZPP.
Zwrócono również uwagę, że część rozwojowa subwencji ogólnej jest dzielona w oparciu o inne kryteria niż poziom dotychczasowych dochodów podatkowych z PIT. Stanowi ona też spory problem przy długofalowym planowaniu budżetowym.
Związek Powiatów Polskich za niezbędne zmiany w systemie dochodów jst uznał:
- Zwiększenie udziału jst w podatku dochodowym od osób fizycznych, by choć częściowo zrównoważyć skutki obniżenia podatku PIT
- Wprowadzenie udziału jst w ryczałtowym podatku dochodowym od osób fizycznych
- Przewidzenie nowych źródeł dochodów własnych powiatów, uzależnionych chociażby od wysokości podatków pośrednich pobieranych z terenu danego powiatu
- Waloryzację opłat administracyjnych pobieranych przez powiaty za dokonywane przez siebie czynności
W stanowisku zawarto również nadzieję na to, że zmiany zostaną wprowadzone jeszcze w roku bieżącym, by móc zapewnić bezproblemowe zrównoważenie budżetów przyszłorocznych.
Z pełną treścią stanowiska można zapoznać się TUTAJ.