Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wielkopolskie samorządy apelują ws. hal sportowych

Wielkopolskie samorządy apelują ws. hal sportowych fotolia.pl

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zwróciło się do Ministra Sportu i Turystyki z prośbą o wprowadzenie zmian w Programie budowy hal sportowych o lekkiej konstrukcji. Chodzi o termin skompletowania dokumentacji.

Jak można przeczytać w liście skierowanym do ministra Kamila Bortniczuka, samorządowcy po ogłoszeniu programu w czerwcu tego roku podjęli szereg konsultacji w zakresie projektowania i budowy hal oraz boisk, także pod kątem prawa budowlanego. W ich wyniku doszli do wniosku, że w zasadzie niemożliwe jest spełnienie przesłanek formalnych w wymaganym terminie (31 sierpnia 2022 r.) dla większości z nich. Zaplanowane przedsięwzięcie według opinii specjalistów wymaga pozwolenia na budowę, którego uzyskanie zgodnie z prawem może trwać do 65 dni. Pozostawia to więc wyjątkowo mało czasu na przygotowanie dokumentacji projektowej, a dla samorządów nieposiadających planu miejscowego jest według SGiPW na starcie niewykonalne. W dodatku start programu należy przeprowadzić w okresie urlopowym, a na rynku brakuje podmiotów chętnych do realizacji budowy hal ze względu na duże zapotrzebowanie związane z innymi inwestycjami publicznymi.

Samorządowcy zwrócili się więc o zniesienie na etapie wnioskowania ewentualnie wydłużenia co najmniej do końca października 2022 r. konieczności przedstawienia dokumentów potwierdzających przygotowanie zadania do realizacji tj. decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli jej uzyskanie jest wymagane odrębnymi przepisami dla zakresu zadania objętego wnioskiem lub zgłoszenia budowy we właściwym organie administracji architektoniczno-budowlanej. SGiPW wnioskuje również o możliwość realizacji przewidzianych w Programie działań na podstawie Programu Funkcjonalno-Użytkowego oraz w formule Zaprojektuj-Wybuduj, przenosząc obowiązek uzyskania decyzji o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia na wykonawcę.

Z pełną treścią stanowiska Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski można zapoznać się na jego stronie.

Pt., 15 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński