Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ICPEN pod przewodnictwem UOKiK w latach 2023-2024

ICPEN pod przewodnictwem UOKiK w latach 2023-2024 fotolia.pl

UOKiK został wybrany do przewodzenia pracom Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (ICPEN). Od lipca 2023 roku Urząd przejmuje na rok prezydencję ICPEN od Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów.

Głównym celem powstałej w 1992 roku Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (International Consumer Protection and Enforcement Network - ICPEN) jest zapobieganie i zwalczanie nieuczciwych praktyk marketingowych o wymiarze międzynarodowym. Jako organizacja o zasięgu światowym Sieć gwarantuje kompleksowe, globalne podejście do zagadnień konsumenckich, niezależnie od różnic dzielących ustawodawstwa poszczególnych krajów. Celem jej działania jest wzmocnienie i poprawa efektywności stosowania przepisów chroniących prawa słabszych uczestników rynku. Pracom w ramach Sieci przewodzi rotacyjna prezydencja – od 1 lipca 2023 roku tę funkcję przejmie UOKiK.

-W sytuacji gdy, wraz z globalizacją i rozwojem gospodarki cyfrowej, zagrożenia dla konsumentów przekraczają granice państw, współpraca międzynarodowa i ścisła współpraca z naszymi odpowiednikami w innych krajach nabiera szczególnego znaczenia. Powierzenie nam prezydencji ICPEN to wyraz uznania i docenienia naszych działań w ochronie konsumentów, niesie ze sobą wiele wyzwań, ale również bardzo wiele możliwości. Wierzymy, że przyczyni się ona do wzmocnienia współpracy z urzędami konsumenckimi z innych państw, lepszej wymiany doświadczeń w ochronie konsumentów, a w efekcie jeszcze większej skuteczności działań na rzecz konsumentów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

ICPEN opiera się na współpracy organizacji członkowskich, przede wszystkim w odniesieniu do problemów, jakie napotykają konsumenci w transakcjach o wymiarze transgranicznym - zwłaszcza dokonywanych drogą elektroniczną. Wymiana informacji w ramach Sieci umożliwia skuteczne prowadzenie postępowań i spraw sądowych przeciwko nieuczciwym lub nierzetelnym przedsiębiorcom. Członkami ICPEN są instytucje zajmujące się ochroną konsumentów z ponad 70 krajów całego świata, sieć ma również 3 partnerów, a jej obserwatorami są m.in. Komisja Europejska, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).

UOKiK od wielu lat angażuje się w działalność ICPEN. Od 2002 roku Urząd bierze udział w organizowanych przez ICPEN Międzynarodowych Dniach Przeszukiwania Internetu. Ich cel stanowi promocja uczciwej przedsiębiorczości, edukacja internautów oraz zaakcentowanie obecności organów kontroli i nadzoru w sieci. Eksperci UOKiK brali udział w większości grup roboczych podczas prezydencji portugalskiej (w latach 2021-2022) i kanadyjskiej (w latach 2020-2021).

W obszarze międzynarodowej ochrony konsumentów eksperci UOKiK są aktywni między innymi w projekcie CPC dotyczącym sztucznej inteligencji, a także na forach międzynarodowych Komitetu OECD ds. Polityki Konsumenckiej oraz Międzyrządowej Grupy Ekspertów (IGE) ds. Prawa i Polityki Ochrony Konsumentów UNCTAD. 

Źródło: UOKiK

Pt., 15 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś