Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skrytka pocztowa w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Sejm przyjął nowelizację

Skrytka pocztowa w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Sejm przyjął nowelizację fotolia.pl

Doręczanie – na wniosek adresata – pism na wskazany przez niego adres skrytki pocztowej przewiduje nowela Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, przyjęta przez Sejm 9 czerwca br.

Aktualnie w postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie występuje możliwość dokonywania doręczeń na adres skrytki pocztowej. Artykuł 69 ppsa stanowi, że doręczenia dokonuje się w mieszkaniu, w miejscu pracy lub tam, gdzie się adresata zastanie.

Zgodnie z przyjętą nowelizacją na wniosek adresata doręczenie może być dokonane na wskazany przez niego adres skrytki pocztowej. W takim przypadku pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe składa się w placówce pocztowej tego operatora, pozostawiając zawiadomienie o tym w skrytce pocztowej adresata. Zawiadomienie sporządza placówka pocztowa operatora.

Proponowane przepisy – podobnie jak w przypadku innych procedur sądowych – ułatwią dostęp do sądu osobom, które z różnych przyczyn nie mogą odbierać korespondencji w miejscu zamieszkania. Ponadto stanowią walor praktyczny dla tych adresatów, dla których możliwość korzystania ze skrytki pocztowej stanowi istotne udogodnienie.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 

Śr., 15 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak