Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przetwarzanie odpadów zmieszanych - projekt rozporządzenia

Przetwarzanie odpadów zmieszanych - projekt rozporządzenia fotolia.pl

Na kwietniowy Zespół ds. Infrastruktury wrócił projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych.

Pierwsze wersja projektu była omawiana w roku 2020, jednak wówczas nie zakończono prac nad dokumentem. Nowe brzmienie projektu jest niemalże analogiczne. 

Ponieważ do projektu szereg wątpliwości zgłosił Związek Gmin RP oraz Związek Powiatów Polskich (z uwagami można zapoznać się tutaj) projekt wróci na majowe posiedzenie Zespołu, który został upoważniony do wydania wówczas opinii wiążącej. 

Celem projektu jest określenie wymagań dla prowadzenia procesów mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz wymagań dla odpadów, które powstają w wyniku prowadzenia tych procesów, w tym dla stablizatu, który może być poddany procesowi odzysku po przesianiu na sicie o wielkości oczka do 20 mm lub poddany unieszkodliwianiu przez składowanie, a także dla odpadów powstających z procesów biologicznego suszenia. Frakcja wysuszona nie jest stabilizatem i z założenia nie jest przeznaczona do składowania. Suszenie ma na celu przygotowanie wsadu do wytworzenia paliwa alternatywnego niskoenergetycznego spalanego we współspalarniach lub spalarniach, co ma znacząco przyczynić się do ograniczenia składowania odpadów.

Pełna treść projektu z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji znajduje się tutaj.

Czw., 28 Kw. 2022 0 Komentarzy
Katarzyna Liszka-Michałka
Redaktor Katarzyna Liszka-Michałka