Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak dobrać odpowiednie wskaźniki monitorowania rozwoju lokalnego

Jak dobrać odpowiednie wskaźniki monitorowania rozwoju lokalnego fotolia.pl
To pytanie stawiali sobie uczestnicy kolejnego spotkania Warsztatów Zarządzania Strategicznego, organizowaanych w ramach projektu "Doskonalenie zarzadzania usługami publicznymi i rozwojem w jednostkach samorządu lokalnego", realizowanego przez trzy korporacje: Związek Miast, Związek Powiatów i związek Gmin Wiejskich.
Podczas rundy drugiego spotkania w ramach cyklu, pracownicy samorządowi zapoznali się z wybranymi danymi prezentującymi obecną kondycję społeczno-gospodarczą ich gmin, miast i powiatów, a także mieli możliwość przedyskutowania wniosków płynących z przedstawionych danych. Jako kluczowe czynniki prezentujące sytuację jednostki wybrano: liczbę mieszkańców w przedziale wiekowym 25-34, udział w ogólnej liczbie mieszkańców osób w wieku poprodukcyjnym, poziom bezrobocia oraz pakiet wskaźników finansowych w ptrzeliczeniu na mieszkańca: wielkość zebranego z terenu jednostki podatku od osób prawnych (ponieważ pokazuje dochodowość przedsiębiorstw z danego obszaru), wielkość zebranego z terenu jednostki podatku od osób fizycznych, wpływy z podatku od czynności cywilnoprawnych i wysokość wpływu z podatku od nieruchomości.

Przedstawiciele 45 jednostek uczestniczących w projekcie otrzymają dostęp do unikalnej bazy - elektronicznego portalu zbierającego dane z kilku źrodeł (m.in. z GUS i urzędów skarbowych), dzięki czemu w jednym miejscu samorządowcy znajdą zagragowane dane dotyczące wielu cech ich gmin, miast i powiatów. Dane pogrupowane będą w kilka działów: demografia, jakość życia, konkurencyjność lokalnej gospodarki, przyjezdni, potencjał finsowy samorządu. Dla każdego z tych obszarów opracowany zostanie syntetyczny wskaźnik, prezentujący stan lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki dostępowi do portalu, pracownicy samorządowi będą mogli pozyskać w każdej chwili w dowolnej konfiguracji dane potrzebne do monitorowania sytuacji, czy porównania się z innymi jednostkami, a także na potrzeby różnego rodzaju analiz oraz opracowywanych projektów rozwojowych.

Celem cyklu warsztatów zarządzania strategicznego jest wypracowanie przez każdy samorząd biorący udział w projekcie - systemu monitorowania i ewaluacji strategii rozwoju lub programów sektorowych. Warsztaty prowadzone są przez eksperta z wykorzystaniem samodzielnej pracy zespołów samorządowych. Obejmują takie zagadnienia, jak: dobór i selekcja wskaźników monitoringu, identyfikacja wartości bazowych do wskaźników i ich pomiar, szczegółowa organizacja procesu monitoringu w odpowiedzi na zaistniałe lokalnie trudności, pisanie wewnętrznych raportów z monitoringu realizacji strategii i programów. W ramach warsztatów aktualizowane są „mapy aktywności ngo” na terenie jednostki oraz wykonane badanie opinii mieszkańców nt. warunków życia, oczekiwań rozwojowych i jakości usług publicznych.
Pon., 26 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża