Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP o sytuacji związanej z uchodźcami z Ukrainy podczas Rady ds. Samorządu Terytorialnego

ZPP o sytuacji związanej z uchodźcami z Ukrainy podczas Rady ds. Samorządu Terytorialnego fot. KPRP/Przemysław Keler

10 marca 2022 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się specjalnego posiedzenie Rady do spraw Samorządu Terytorialnego. Głównym tematem była perspektywa samorządowa w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy. Z ramienia ZPP udział wziął Prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka.

W posiedzeniu Rady, któremu przewodniczył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski (Przewodniczący Rady), uczestniczył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Minister Piotr Ćwik. Obrady były kontynuacją wymiany doświadczeń i spostrzeżeń poczynionych podczas spotkania Prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą z przedstawicielami samorządu terytorialnego w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy, które miało miejsce 3 marca br. w Pałacu Prezydenckim.

Obok członków Rady, w czwartkowym posiedzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele korporacji samorządowych reprezentowanych w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Obecny na posiedzeniu Rady przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji omówił działania Rządu w ramach planu pomocy uchodźcom i wsparcia udzielanego w tym zakresie samorządom. Odpowiedział również na pytania samorządowców związane z przyjętą przez Sejm w środę, 9 marca br., ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Rozmawiano nie tylko o rządowej strategii pomocy uchodźcom, lecz także o możliwościach gmin, powiatów i województw w tym kontekście, jak również dotąd podjętych działaniach. W tym zakresie członkowie Rady oraz zaproszeni goście podzielili się swoimi doświadczeniami i wątpliwościami. Omówiono także możliwe scenariusze dalszego rozwoju sytuacji. Uczestnicy spotkania akcentowali konieczność planowania aktywności pomocowej w dłuższej perspektywie, a także znaczenie dialogu pomiędzy Rządem i administracją samorządową – podkreślano, że dialog ten odbywa się na bieżąco i jest efektywny, ponieważ jego rezultatem jest konkretna pomoc samorządom, w tym wypracowane ważne i bardzo przydatne rozwiązania prawne.

Wiele miejsca w dyskusji poświęcono kwestiom finansowania pomocy świadczonej Ukraińcom poszukującym w Polsce schronienia przed wojną w ich ojczyźnie. Rozmawiano także o sposobach na wykorzystanie potencjału zawodowego uchodźców – szczególnie perspektywach i metodach włączania ich do rynku pracy. Wśród podnoszonych podczas posiedzenia Rady tematów były także kwestie edukacji czy właściwej opieki nad dziećmi dotkniętymi skutkami wojny. Podkreślano także znaczenie odpowiedniego wsparcia dla lokalnych społeczności, tak niezwykle ofiarnie niosących pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Źródło: KPRP, inf. wł. 

Pt., 11 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska