Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządowy Kongres Finansowy – co w programie?

Samorządowy Kongres Finansowy – co w programie? fotolia.pl

Kluczowe rozmowy na temat przyszłości finansowej samorządów odbędą się w Sopocie w dniach 11-12 kwietnia 2022. Znamy program kongresu, realizowanego w ramach inicjatywy Local Trends.

Konsekwencje Polskiego Ładu, finansowanie realizacji celów polityki rozwojowej Unii Europejskiej i możliwości poszerzania źródeł dochodów własnych samorządów – to dziś najważniejsze tematy dla polskich województw, miast, miasteczek i wsi. Samorządowy Kongres Finansowy będzie okazją do spotkania i przedyskutowania możliwych scenariuszy na najbliższe miesiące i lata. Pierwszego dnia odbędą się trzy sesje plenarne z udziałem ekspertów reprezentujących instytucje unijne, rząd RP, samorządowców, a także przedsiębiorców i środowiska naukowe.

Debaty w gronie ekspertów

Pierwsza debata – Polskie i Europejskie polityki rozwojowe w polskich samorządach – jak im sprostać? poprzedzona zostanie wystąpieniami inauguracyjnymi:

Pierwsze wystąpienie pt. „Spójność w warunkach wyzwań rozwojowych i obaw o wykluczenie" wygłosi Elisa Ferreira, komisarz do spraw spójności i reform w Komisji Europejskiej. Komisarz odpowiedzialna jest m.in. za współpracę z państwami członkowskimi w celu zapewnienia pełnego i efektywnego wykorzystania funduszy UE oraz nadzoru nad wydatkami.

Drugie wystąpienie pt. Holistyczna przemiana a zrównoważone miasta przyszłości wygłosi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach 2022. Debatę, której gospodarzem jest Samorząd Województwa Pomorskiego poprowadzi prof. Jerzy Hausner, a udział w niej wezmą: Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Jan Olbrycht, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Intergrupy URBAN oraz Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

Podczas drugiej debaty plenarnej podjęty zostanie temat finansowania rozwoju miast i regionów ze wsparciem instytucji rozwojowych. Wystąpienie wprowadzające pt.: „Finansowanie projektów rozwojowych w dobie pandemii, reform i megatrendów” wygłosi Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Polski Ład a finanse samorządów

Podczas pierwszego dnia Samorządowego Kongresu Finansowego nie zabraknie także dyskusji na temat wpływu Polskiego Ładu na funkcjonowanie administracji. W debacie „Finanse samorządów z perspektywy Polskiego Ładu i bieżącej sytuacji rynkowej” wezmą udział m.in. Zygmunt Frankiewicz, Senator RP, Prezes Zarządu Związku Miast Polskich, Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodnio-Pomorskiego, Prezes Zarządu Związku Województw RP, Maurycy Michalski, Dyrektor Firch Ratinfs oraz Sebastian Skuza, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, który przed debatą wygłosi wystąpienie wprowadzające odnoszące się do kondycji finansów samorządu terytorialnego w warunkach Polskiego Ładu. 

W II Samorządowym Kongresie Finansowym weźmie udział także Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju lokalnego, który wygłosi wystąpienie wprowadzające i weźmie udział w debacie „Jak ostatnie zmiany regulacyjne wpłyną na rozwój samorządów?".

Pierwszy dzień Kongresu zakończy debata pt. Rozwój kraju i regionów, a tworzenie metropolii – dźwignia wzrostu czy pogłębianie różnic rozwojowych, której opiekunem merytorycznym jest Unia Metropolii Polskich oraz Miasto Sopot.

Na drugi dzień kongresu zaplanowanych zostało dwanaście debat równoległych oraz sesja podsumowująca.

Ze szczegółowym programem wydarzenia można też zapoznać się na stronie: https://localtrends.pl/skf/samorzadowy-kongres-finansowy/program-skf2022/

Dziennik Warto Wiedzieć objął wydarzenie patronatem medialnym.

Wt., 8 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska