Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wzrost cen energii - brak działań osłonowych dla JST

Wzrost cen energii - brak działań osłonowych dla JST fotolia.pl

8 marca br. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, podczas którego rozpatrzono informację na temat wpływu podwyżek cen energii elektrycznej na sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego i możliwości działań osłonowych.

Informację przedstawił Piotr Dziadzio, Podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak wskazał Pan Minister cena nośników energetycznych i samej energii, a także podwyżki cen są uzależnione od wielu czynników:

  • wysokie ceny do uprawnień ETS;
  • warunki pogodowe (mroźna zima i bezwietrzna wiosna i lato);
  • działalność Gazpromu;
  • w zeszłym roku Rosja będąca właścicielem większości magazynów gazu w UE (głównie w Niemczech) nie napełniła tych magazynów;
  • także wojna na Ukrainie źle i nieprzewidywalnie wpływa na sytuację na rynku energetycznym.

Pan Minister uspokajał jednak, że rząd polski zabezpieczył się w zakresie gazu ziemnego. Kiedy w pozostałych krajach UE magazyny wypełnione są w 30-35%, w Polsce w sezon zimowy wkroczyliśmy z prawie 98% napełnieniem gazem naszych magazynów. Dodatkowo wydobycie krajowe w Polsce było na stabilnym i uregulowanym poziomie a wszystkie kontrakty, które były podpisane, są realizowane na bieżąco.

Jak podkreślił minister Piotr Dziadzio działania rządu stabilizują dostawy surowców do naszego kraju, ale nie stabilizują cen energii. Następnie przedstawił katalog przyjmowanych rozwiązań:

  • tarcza antyinflacyjna nr 1 i 2;
  • obniżenie podatku VAT dla gazu ziemnego do 0%;
  • obniżenie podatku VAT dla ciepła systemowego do 5%;
  • obniżenie VAT za energię elektryczną do 5%.

Opisane powyżej rozwiązania mają obowiązywać do lipca 2022 r. Dodatkowo minister omówił zasady wprowadzonego dodatku osłonowego dla najuboższych. Wszystkie te działania zdaniem Pana Ministra wpływają bezpośrednio na funkcjonowanie obywateli, a w skoordynowanym zakresie wpływają także na sytuację samorządu.

Minister Piotr Dziadzio odpowiedział na następujące pytania:

  1. Czy przewiduje się rozwiązania osłonowe dla spółek komunalnych zajmujących się przewozem? Odpowiedź: Działaniem jest aktywne obniżanie cen paliw.
  2. Czy przewiduje się rozwój ekologicznych spalarni śmieci? Odpowiedź: MKiŚ wpiera takie przedsięwzięcia, a dodatkowo NFOŚiGW realizuje program rozwoju energii odnawialnej w oparciu o wody geotermalne o różnej temperaturze.
  3. Kiedy zostanie przedstawiony projekt ustawy dot. energetyki odnawialnej na lądzie (odblokowanie możliwości rozwijania energetyki wiatrowej)? Odpowiedź: Za ten projekt odpowiada Ministerstwo Rozwoju.
  4.  Czy planowane są działania osłonowe skierowane wprost do JST? Odpowiedź: na dzień dzisiejszy nie.
  5. Czy planowane jest wsparcie samorządów na granicy z Ukrainą, które wykorzystują w związku z pomocą duże ilości energii i paliwa? Odpowiedź: Za te kwestie odpowiada MSWiA i KPRM i tam zapadają decyzje co do wszystkich działań.
Czw., 10 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka