Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wyłączenie pracownika organu administracji publicznej od udziału w postępowaniu

Wyłączenie pracownika organu administracji publicznej od udziału w postępowaniu fotolia.pl

Obowiązek wyłączenia pracownika wynikający z art. 24 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczy tylko sytuacji, gdy decyzja, przy wydaniu której uprzednio dany pracownik uczestniczył, poddawana jest następnie kontroli (weryfikacji) - czy to w postępowaniu zwykłym (w toku instancji albo na podstawie art. 127 § 3 k.p.a.), czy też nadzwyczajnym (zwłaszcza w trybie wznowienia postępowania albo stwierdzenia nieważności decyzji).

Nie odnosi się natomiast do sytuacji ponownego rozpatrzenia sprawy przez pracowników organu, których wcześniejsze rozstrzygnięcie zostało uchylone na skutek kontroli sądowej bądź na skutek rozpatrzenia środka odwoławczego.

Skarżąca podniosła naruszenie przez organ II instancji przepisów art. 24 § 1 pkt 5 w zw. z art. 27 § 1 k.p.a., z uwagi na to, że decyzja organu II instancji wydana w tej samej sprawie administracyjnej została wydana przez ten sam skład Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Skarżąca wskazała, iż wydanie decyzji w postępowaniach odwoławczych, w tej samej sprawie, przez ten sam skład osobowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego, stanowi naruszenie zasady obiektywnego rozstrzygania sprawy, co daję podstawę do wznowienia postępowania administracyjnego, zgodnie z art. 145 § 1 pkt 3 k.p.a.

Sąd wskazał, że powyższy zarzut tj. zarzut naruszenia art. 24 § 1 pkt 5 k.p.a. w związku z art. 27 § 1 k.p.a., jest zarzutem niezasadnym.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24 stycznia 2022 r., sygn. III SA/Kr 1145/21

Źródło: CBOSA 

Pt., 11 Lt. 2022 0 Komentarzy
Patrycja Grebla-Tarasek
Redaktor Patrycja Grebla-Tarasek