Fundacja im. Stefana Batorego prowadzi rekrutację do tegorocznej edycji Pracowni Samorządowej. Pracownia Samorządowa jest ogólnopolskim przedsięwzięciem skierowanym do samorządowców, którym zależy na dialogu i współpracy z mieszkańcami oraz poszukiwaniu rozwiązań usprawniających funkcjonowanie samorządu.
Uczestnicy Pracowni otrzymują wsparcie merytoryczne w postaci porad i konsultacji eksperckich w tematyce samorządowej, wymiany wiedzy i dobrych praktyk pomiędzy uczestnikami z całej Polski, uczestnictwa w dyskusjach i spotkaniach z ekspertami oraz praktykami samorządowymi, ekspertyz i innych materiałów dotyczących zagadnień prawnych i finansowych związanych z funkcjonowaniem samorządu lokalnego.
Wśród tematów poruszanych w Pracowni są: prawo samorządowe, kompetencje organów samorządu, komunikacja z mieszkańcami, narzędzia partycypacji lokalnej (m.in. dostęp do informacji publicznej, obywatelska inicjatywa uchwałodawcza), jednostki pomocnicze gminy, zagospodarowanie przestrzenne, finanse gminy.
Pracownia ma również cel praktyczny – testowanie i upowszechnianie działań usprawniających funkcjonowanie samorządu lokalnego jako wspólnoty opartej o dialog i współpracę z mieszkańcami.
Od 13 do 28 stycznia 2022 trwa rekrutacja do tegorocznej edycji Pracowni Samorządowej i skierowana jest do:
- osób, które pełnią funkcję: radnej/radnego, wójciny/wójta, burmistrzyni/burmistrza lub prezydentki/prezydenta miasta,
- samorządowców otwartych na współpracę z mieszkańcami, gotowych na szukanie i testowanie nowych rozwiązań funkcjonowania samorządów,
- z doświadczeniem uczestnictwa w akcji Masz Głos i/lub współpracujący z organizacjami społecznymi ze swojej gminy lub miasta,
- gotowych na współpracę z mediami, udział w debacie publicznej, dzielenie się doświadczeniem z innymi uczestnikami projektu,
- gotowych na współpracę z uczestnikami akcji Masz Głos oraz
- mogących zobowiązać się do uczestnictwa w trzech zjazdach stacjonarnych Pracowni Samorządowej.
Udział w Pracowni Samorządowej jest bezpłatny, ale od uczestników oczekiwane jest zaangażowanie, udział w grupach dyskusyjnych, dzielenie się dobrymi praktykami, udział w szkoleniach stacjonarnych i online.
Więcej informacji znajduje się tutaj.
Źródło: Fundacja Batorego