Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Myszkowski – w samym sercu Jury!

Warto zobaczyć: Powiat Myszkowski – w samym sercu Jury! fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Myszkowie

Powiat Myszkowski, malowniczy region Polski Południowej, leży na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, częściowo na obszarze Parku Krajobrazowego "Orlich Gniazd".

Ze względu na różnorodną przyrodę i oryginalną rzeźbę terenu, Powiat Myszkowski jest wymarzonym miejscem rekreacji dla miłośników natury. Powiat słynie z pięknych jaskiń. Jaskinia Brzozowa, zlokalizowana w okolicach Trzebniowa, jest jedną z najdłuższych na Jurze. W gminie Niegowa spotkać można też największe jaskinie jurajskie, do których należą między innymi Wierna i Wiercica.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Myszkowie

Godne obejrzenia są między innymi piękne zamki w Mirowie i Bobolicach - tak zwane "Orle Gniazda", wchodzące w skład średniowiecznego systemu obronnego, ruiny strażnicy w Przewodziszowicach, zabytkowe kościoły w Przybynowie, Cynkowie, Mrzygłodzie, Koziegłowach. Miejscem corocznych pielgrzymek jest imponujący zespół klasztorny w Leśniowie. Zainteresowani historią nowożytną mogą przejść Szlakiem Kultury Żydowskiej w Żarkach, a miłośnicy jazdy konnej skorzystać z Międzygminnego Szlaku Konnego, który łączy gminy Koziegłowy-Żarki-Poraj. Interesujące jest również Muzeum Dawnych Rzemiosł w żareckim Starym Młynie.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Myszkowie

Na ziemi myszkowskiej istnieją również znakomite warunki dla miłośników turystyki aktywnej, której sprzyja świetnie rozwinięta baza agroturystyczna. Specyficzne ukształtowanie Jury daje wiele możliwości amatorom wspinaczki skałkowej. Niezwykle atrakcyjny jest pod względem wypoczynkowym Zalew "Poraj" o powierzchni 550 ha, leżący między Masłońskiem a Jastrzębiem, sezonowe baseny kąpielowe w Żarkach, Żarkach Letnisku i Jastrzębiu dają możliwość aktywnego wypoczynku miłośnikom sportów wodnych. Amatorzy pływania mogą korzystać również z krytego basenu MOSiR w Myszkowie.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Myszkowie

Z uwagi na bardzo ciekawe zabytki architektury świeckiej i sakralnej, liczne miejsca upamiętniające ważne wydarzenia historyczne (np. zabytkowy cmentarz żołnierzy z okresu I wojny światowej w Kotowicach), ośrodki kultu religijnego, zespoły budownictwa wiejskiego, ośrodki sztuki ludowej oraz możliwość wzięcia udziału w różnych uroczystościach religijnych, festiwalach folklorystycznych, przeglądach piosenki i regionalnych świętach, Powiat Myszkowski jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla wszystkich miłośników tradycji i kultury.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Myszkowiefot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Myszkowiefot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Myszkowiefot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Myszkowie


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wt., 7 Gr. 2021 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska