Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Wielkopolski w sprawie kwalifikacji wojskowej

Konwent Wielkopolski w sprawie kwalifikacji wojskowej fotolia.pl

Konwent Starostów Województwa Wielkopolskiego podjął stanowisko dotyczące projektu nowelizacji rozporządzeń Rady Ministrów w sprawie:

  1. komisji lekarskich orzekających o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej,
  2. sposobu ustalania dodatkowego wynagrodzenia osób wchodzących w skład komisji lekarskich oraz pracowników średniego personelu medycznego wyznaczonych do powiatowych komisji lekarskich orzekających o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej.

Pełna treść stanowiska publikujemy poniżej:

"Przyjęta w projekcie rozporządzenia propozycja zmniejszenia składu osobowego powiatowej komisji lekarskiej z trzech do jednego lekarza oraz średniego personelu medycznego z dwóch osób do jednej powoduje obawy, co do właściwego przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej.

Przy proponowanym składzie osobowym powiatowej komisji lekarskiej, jeden lekarz ze względów czasowych nie będzie w stanie rzetelnie przeprowadzić wymaganych badań.

Poza badaniami lekarz będzie miał również obowiązek podania osobie prowadzącej księgę orzeczeń lekarskich- rozpoznania i wyniku badania celem jego udokumentowania. Sekretarz komisji - pracownik starostwa, który wg projektu nowelizowanego rozporządzenia, będzie dokonywał zapisów w księdze orzeczeń lekarskich, będzie również sporządzał orzeczenia oraz prowadził wykaz osób podlegających kwalifikacji wojskowej. Dotychczas zadanie to wykonywała osoba średniego personelu medycznego, posiadająca elementarną znajomość terminologii medycznej, co wydaje się niezbędne do prawidłowego prowadzenia książki orzeczeń lekarskich, szczególnie w sytuacji, gdy orzekanie o zdolności do służby wojskowej odbywa się jednoosobowo.

Rozwiązaniem gwarantującym rzetelne przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej byłoby zatrudnienie dwóch lekarzy i dwóch osób średniego personelu medycznego do prowadzenia ksiązki orzeczeń lekarskich oraz badań ogólnych zleconych przez przewodniczącego komisji. Przy założeniu przyjętym w projekcie nie jest fizyczną możliwością aby jeden lekarz był w stanie ocenić stan zdrowia badanych w ilości 30-40 osób dziennie w zakresie wszystkich specjalności medycznych. Takie założenie będzie skutkowało wydłużeniem czasu trwania kwalifikacji a tym samym wzrostem kosztów jej przeprowadzenia. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia z zakresu organizacji kwalifikacji i orzekania przez lekarzy, uważamy iż liczba wzywanych nie powinna być większa niż 20 osób dziennie.

Uważamy także, że zaproponowane stawki od 180 - 200 zł za dzień pracy przewodniczącego komisji są zbyt niskie do zakresu zadań przewodniczącego i przy obecnej sytuacji rynkowej spowodują trudności z pozyskaniem lekarza do tak ważnego i odpowiedzialnego zadania. Proponujemy ich zwiększenie do kwoty 300 zł, gdyż wcześniejsze kwalifikacje pokazały, że ze względu na niskie wynagrodzenie lekarze nie byli zainteresowani pracą w komisjach.

Należy też zaakcentować pracochłonność zorganizowania kwalifikacji, trudności z przygotowaniem zaplecza logistycznego oraz kwestie finansowe związane z narzucanym, niewystarczającym limitem środków przeznaczonym na badania lekarskie. Pokazuje to, że szczebel powiatowy nie posiada bazy zagwarantowanej przez właściwe organy wyższego szczebla na przeprowadzenia kwalifikacji.

W sferze kompetencyjnej należałoby zastanowić się nad przekazaniem organizacji i przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej bezpośrednio pod Ministerstwo Obrony Narodowej, wyłączając pośrednika jakim jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Udział MSWiA wydaje się nieuzasadniony zważywszy, że kandydat do wojskowej służby zawodowej i tak staje ostatecznie przed wojskową komisją lekarską i na tym etapie wystarczyłoby zaświadczenie o stanie zdrowia kandydata wystawione przez lekarza rodzinnego.

Dotychczasowa forma kwalifikacji (wobec braku obowiązku odbycia służby wojskowej ) wydaje się już anachronizmem i niepotrzebnie pochłania środki z budżetu państwa.

Znowelizowanie przedmiotowych przepisów stawia pod znakiem zapytania celowość prowadzenia kwalifikacji wojskowej w proponowanym kształcie.

Z poważaniem

Przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego
/-/ Lech Janicki
Starosta Ostrzeszowski"

Wt., 20 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka