Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Leżajski - wypoczynek w duchu slow life

Warto zobaczyć: Powiat Leżajski - wypoczynek w duchu slow life fot. Archiwum Powiatu Leżajskiego

Wielokulturowe korzenie, liczne zabytki, wspaniała przyroda i smak lokalnej kuchni to atuty położonego w północnej części Podkarpacia powiatu leżajskiego, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów poszukujących kameralnego wypoczynku.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych ziemi leżajskiej jest XVII-wieczny klasztor oo. Bernardynów i Bazylika Zwiastowania NMP ze słynnymi organami należącymi do najsłynniejszych tego typu zabytków w Europie. Pełnię brzmienia instrumentu można usłyszeć podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbywa się w Leżajsku corocznie od czerwca do końca lipca.

fot. Archiwum Powiatu Leżajskiego

Monumentalna świątynia przyciąga nie tylko pielgrzymów i melomanów, ale również miłośników architurystyki (turystyki architektonicznej), podążających tropem wyjątkowych budowli. A takich na terenie powiatu nie brakuje. Obok kościoła farnego, dawnych cerkwi w Starym Mieście, Kuryłówce i Dąbrowicy, oko turysty przyciągnie z pewnością budynek niegdysiejszego ukraińskiego Domu Narodowego Proświta z urokliwą eklektyczną elewacją, w którym obecnie mieści się biblioteka miejska. Spacerując ulicą Sandomierską nie sposób nie zauważyć klasycystycznego dworku, jeszcze do niedawna popadającego w zapomnienie, a dziś – po całkowitej rewitalizacji – pełniącego zaszczytną funkcję przedszkola dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

fot. Archiwum Powiatu Leżajskiego

Będąc w Leżajsku warto zajrzeć do Muzeum Ziemi Leżajskiej, które mieści się w zabytkowym Dworze Starościńskim. Muzeum oferuje trzy wystawy stałe: historyczną miasta i regionu, etnograficzno-zabawkarską oraz browarniczą.

fot. Archiwum Powiatu Leżajskiego

Nie sposób pominąć również cmentarza żydowskiego, na którym znajduje się ohel cadyka Elimelecha, jednego z najwybitniejszych cadyków w historii chasydyzmu. Każdego roku w marcu na cmentarz przybywa tysiące Żydów z całego świata, aby pomodlić się przy grobie swojego duchowego przywódcy i zostawić kwitełech, czyli małe karteczki z prośbami do niego.

fot. Archiwum Powiatu Leżajskiego

Powiat leżajski to także raj dla amatorów bliskiego kontaktu z przyrodą. Liczne rezerwaty, malownicza wstęga Sanu z dzikimi nabrzeżami i położone w otoczeniu lasów trzy zbiorniki wodne: w Grodzisku Dolnym, Brzózie Królewskiej i Ożannie przyciągają co roku miłośników kempingu i osoby ceniące spokojny wypoczynek, z dala od zgiełku popularnych kurortów i tłocznych destynacji. Wisienką na przyrodniczym torcie jest jedyne w Europie naturalne stanowisko azalii pontyjskiej znajdujące się w rezerwacie na terenie Woli Zarczyckiej.

fot. Archiwum Powiatu Leżajskiego

Ponadto na zwolenników alternatywnych form turystyki czekają dwa questy: pieszy i rowerowy, które znakomicie oddają wielokulturowy charakter ziemi leżajskiej.

fot. Archiwum Powiatu Leżajskiego

Powiat leżajski oferuje odwiedzającym nie tylko liczne atrakcje turystyczno-przyrodnicze, ale daje również szansę na doświadczenie życia w innym tempie niedeterminowanym przez pośpiech. Warto się o tym przekonać osobiście.

fot. Archiwum Powiatu Leżajskiego


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 8 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska