Wzmacnianie i promocja współpracy oraz wymiana doświadczeń i wiedzy między miastami to cel kolejnej edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast na lata 2021-2023. To projekt Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, który ma na celu aktywizację miast do podejmowania działań rozwojowych.
- W ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast oferujemy atrakcyjną formę wsparcia dla miast. Miasta i zespoły projektowe dzięki PIM poszerzają wiedzę i budują kompetencje we współpracy z innymi miastami oraz ekspertami i specjalistami. PIM to odpowiedź na zgłaszaną przez miasta potrzebę wymiany wiedzy i doświadczeń, której mają pomóc we wzmacnianiu potencjału rozwojowego – zaznacza wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Szczegółowa analiza dobrych przykładów, a także nieskrępowana wymiana wiedzy i informacji pomiędzy uczestniczącymi w projekcie przedstawicielami miast, pozwoli na wyciąganie wniosków i przygotowanie rozwiązań oraz działań do wykorzystania we własnym mieście.
Partnerem strategicznym Partnerskiej Inicjatywy Miast w edycji na lata 2021-2023 jest Bank Światowy. Eksperci z Banku Światowego nie tylko będą się dzielić specjalistyczną wiedzą i koordynować sieciową współpracę miast, ale będą także doradzać w przygotowywaniu rozwiązań dostosowanych do potrzeb miast w zakresie tematycznym objętym przez nową edycję PIM.
PIM jest jednym z projektów strategicznych zaproponowanych w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, przyjętej przez Radę Ministrów w 2017 roku - kluczowym dokumencie w zakresie kształtowania polityki państwa w okresie średnio i długookresowym.
Obszary tematyczne, w których będą realizowane główne założenia projektu, zostały poprzedzone konsultacjami z miastami, organizacjami je zrzeszającymi oraz ekspertami.
Obszary tematyczne obecnej edycji PIM:
- Miasto cyfrowe,
- Miasto inicjatyw PPP (Partnerstwa Publiczno-Prywatnego),
- Miasto zielone.
Do udziału w projekcie mogą aplikować miejscowości posiadające status miejski czyli:
- miasta na prawach powiatu,
- gminy miejskie,
- gminy miejsko-wiejskie.
Miasta zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać chęć swojego udziału poprzez wypełnienie i przesłanie do MFiPR, za pośrednictwem ePUAP formularza wniosku o uczestnictwo w PIM (formularz aplikacyjny), opatrzonego podpisem kwalifikowalnym. W przypadku, gdy upoważnienie do podpisu nie wynika z obowiązujących przepisów prawa, należy załączyć stosowne pełnomocnictwo lub inny dokument delegujący upoważnienie.
Termin nadsyłania wniosków upływa w dniu 20 września 2021 r. Wnioski nadesłane po tym terminie nie będą rozpatrywane.
Miasta zainteresowanie przystąpieniem do projektu PIM mogą w trakcie naboru kontaktować się z MFiPR poprzez adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w celu uzyskania dodatkowych wyjaśnień kwestii ujętych we wniosku o uczestnictwo w projekcie.
Więcej informacji znajduje się tutaj.
Źródło: MFiPR