Rok 2020 odcisnął duże piętno w wielu dziedzinach, w tym na finansach samorządów. Które miejscowości były największymi ofiarami zmian sytuacji finansowej? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w rankingu pisma „Wspólnota”.
Pandemia COVID-19 miała niebagatelne znaczenie dla finansów samorządowych. Z jednej strony wpływ na to miał kryzys związany z lockdownem i długim zamknięciem poszczególnych dziedzin gospodarki, a co się z tym wiąże zmniejszonymi wpływami z podatków lub kultury czy komunikacji zbiorowej. Z drugiej strony, samorządy zmuszone były też do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych chociażby z zakupami koniecznych środków ochrony osobistej.
W rankingu opublikowanym w piśmie samorządowym „Wspólnota” przyjrzano się jak w ostatnim roku zmieniła się wielkość dochodów własnych samorządów. Autorzy podkreślają, że zmiany te nie były jedynie wynikiem pandemii ale także pokłosiem zmian w polityce podatkowej.
Jak wynika z rankingu, to największe ośrodki miejskie były głównymi ofiarami zmian sytuacji finansowej. W Lublinie czy Zielonej Górze spadek dochodów własnych w 2020 roku wyniósł ok. 10 procent. Jeszcze większe spadki zanotowały Grudziądz czy Sopot. Dotkliwe straty poniosły jednak nie tylko duże miasta. Spadek o ponad 20 procent zanotowały też dwa miasta powiatowe, siedem mniejszych miast i 15 gmin wiejskich.
Z pełną treścią rankingu można zapoznać się tutaj.