Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo Finansów: pamiętajmy o paragonach  

Ministerstwo Finansów: pamiętajmy o paragonach   fotolia.pl

Ministerstwo Finansów przypomina o zaletach pobierania paragonów za wykupione usługi lub towary. Paragony fiskalne gwarantują uczciwość przedsiębiorców i prawa konsumentów.

Kampania „Weź paragon” adresowana jest do konsumentów. Resort przypomniał o niej w okresie wakacyjnym. Będąc na wczasach urlopowicze w sklepach i restauracjach często nie zwracają uwagi na paragony. Tym samym pojawia się ryzyko, że zwiększony ruch może skutkować rozrostem szarej strefy. Jest to zjawisko negatywne dla wszystkich.

Dlaczego warto brać paragon?

  • ułatwiamy sobie złożenie reklamacji,
  • mamy możliwość porównania cen,
  • wspieramy uczciwą konkurencję,
  • mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani,
  • zmniejszamy szarą strefę,
  • mamy pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji,
  • mamy pewność, że podatek zapłacony przez nas w cenie trafi do budżetu państwa,
  • mamy możliwość rachunkowej i rzeczowej kontroli przeprowadzonej transakcji,
  • wyjaśnia resort.

Ponadto na nie zabieraniu paragonów tracą konsumenci. Jeżeli nie pobiorą paragonu po zakupie towaru lub usługi mogą mieć problem ze złożeniem reklamacji. Paragon pełni funkcję dowodową i na jego podstawie można domagać się zwrotu pieniędzy za wadliwy towar lub źle wykonaną usługę. Ewentualnie można skorzystać z naprawy wadliwego produktu na koszt przedsiębiorcy.

Nieuczciwość przedsiębiorców, którzy nie rejestrują sprzedawanych przez siebie towarów i usług na kasie fiskalnej jest swego rodzaju nieuczciwą konkurencją. Takie działanie pozwala na obniżanie cen oferowanych przez siebie towarów i usług. Nieuczciwie działający przedsiębiorcy na danym rynku właściwym mogą w ten sposób doprowadzić nawet do wyeliminowania z rynku uczciwych przedsiębiorców.

Na nieodprowadzaniu VATu traci także całe społeczeństwo. Mniejsze przychody z VATu, to mniej pieniędzy w budżecie. Mniej środków na budowę dróg i służbę zdrowia, oraz na funkcjonowanie administracji publicznej.

Z kampanią można zapoznać się tu oraz tutaj.

Pt., 23 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: