Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruszyły wakacyjne wyjazdy. Co i w jakiej ilości można przewieźć przez granicę?

Ruszyły wakacyjne wyjazdy. Co i w jakiej ilości można przewieźć przez granicę? fotolia.pl

To, co możemy przewozić przez granice UE, a także ilości przewożonych towarów są ściśle uregulowanie. Warto sprawdzić przed wakacyjnymi wyjazdami.

Prezenty

Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy i transport morski).

Jeśli podróż odbywa się samochodem, autobusem lub pociągiem, należy zgłosić prezenty, których łączna wartość przekracza 300 euro.

Jeśli podróż odbywa się statkiem lub samolotem, trzeba zgłosić prezenty, których łączna wartość przekracza 430 euro.

Żywność

Żywność pochodzenia niezwierzęcego w ilościach niehandlowych, wyłącznie na własne potrzeby, można przywieźć na teren UE bez granicznej kontroli sanitarnej. Nie można jednak przywieźć dowolnych owoców i warzyw, a tylko banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Pozostałe owoce trzeba wrzucić do specjalnego pojemnika na granicy – zostaną zutylizowane.

Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, należy oddać na granicy, wyrzucając je do specjalnego pojemnika.

Nie można również przywozić roślin, np. doniczkowych, sadzonek lub kwiatów – mogą być na nich obecne szkodniki, które przeniosą się na inne rośliny.

Leki

Jeśli podróżny leczy się i kuracja będzie trwać również w czasie wyjazdu – trzeba sprawdzić czy leki nie są zabronione w państwie, do którego się jedzie. Taką informację można uzyskać np. w ambasadzie lub na stronach rządowych danego państwa. Jeśli podróżny zażywa leki psychotropowe lub odurzające – powinien uzyskać zezwolenie na ich wywóz od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Tego rodzaju farmaceutyki mogą być objęte ograniczeniami w przywozie w państwie, do którego się jedzie.

Jeżeli podróżny zamierza przywieźć leki z innego państwa – może to zrobić, jednak w ilości do pięciu najmniejszych opakowań danego leku. Nie wolno przesyłać leków w paczkach lub listach.

Dobra kultury

Zabronione jest wprowadzanie na terytorium Unii Europejskiej dóbr kultury, które zostały nielegalnie wyprowadzone z terytorium kraju, w którym powstały lub zostały odkryte. W przypadku złamania zakazu dotyczącego przywozu takich dóbr, będzie groziła grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Możliwe będzie również orzeczenie przez sąd przepadku dóbr kultury, które pochodzą z takiego przestępstwa.

Wyroby tytoniowe

Podczas przekraczania granicy UE należy zachować limity przywozowe wyrobów tytoniowych. Limity zależne są od rodzaju transportu.

Jeżeli przybywa się do UE transportem lądowym, można przywieźć z podróży:

  • 40 papierosów, lub
  • 20 cygaretek, lub
  • 10 cygar, lub
  • 50 g tytoniu do palenia.

Jeżeli przybywasz do UE samolotem lub statkiem, możesz przywieźć:

  • 200 papierosów, lub
  • 100 cygaretek, lub
  • 50 cygar, lub
  • 250 g tytoniu do palenia.

Pieniądze

Środki pieniężne poniżej równowartości 10 tys. euro (lub równowartości w innej walucie) w gotówce można przewieźć przez granicę bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej.

Natomiast jeżeli wjeżdżając do Unii Europejskiej lub wyjeżdżając z niej, przewozi się co najmniej 10 tys. euro, należy złożyć deklarację tych środków Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Środek lokomocji nie ma tu znaczenia.

Źródło: MF

Śr., 30 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska