Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska turystyka po pandemii

Polska turystyka po pandemii fotolia.pl

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego polska branża turystyczna może spodziewać się w tym roku znacznie lepszego sezonu niż w roku poprzednim. Odbicie ruchu turystycznego w miesiącach letnich, będzie spowodowane rosnącą liczbą osób zaszczepionych oraz względnie dobrą kondycją finansową gospodarstw domowych.

W całym 2020 r. liczba turystów korzystających w Polsce z noclegu wyniosła 17,9 mln, co oznacza spadek o 50 proc. względem roku poprzedniego. W nadchodzącym roku Polska branża turystyczna może spodziewać się lepszego sezonu głównie za sprawą gości krajowych. Przy założeniu odbicia ruchu turystycznego na poziomie 90 proc. w lipcu i sierpniu oraz załamania ruchu w miesiącach jesiennych szacuje się 20 mln turystów.

W 2019 r. większość osób (79 proc.), które skorzystały z noclegu w Polsce, stanowili turyści krajowi. W wyniku pandemii udział ten rośnie. W całym 2020 r. z noclegu w Polsce skorzystało 2,3 mln turystów zagranicznych, a więc o 70 proc. mniej niż przed rokiem, kiedy to liczba turystów zagranicznych wyniosła 7,5 mln. W 2020 r. turyści zagraniczni stanowili zaledwie 13 proc. osób, które skorzystały z noclegu w naszym kraju. Prawdopodobnie tak niski udział turystów zagranicznych utrzyma się nie tylko w 2021 r., ale i w 2022 r. – czytamy w raporcie PIE.

W lipcu i sierpniu 2020 r. największe odbicie liczby turystów, którzy skorzystali z noclegów było w woj. zachodniopomorskim i pomorskim (84-93 proc. stanu sprzed pandemii). Z kolei najsłabsza odbudowa ruchu turystycznego nastąpiła w woj. mazowieckim, gdzie liczba turystów, którym udzielono noclegu, była o 57 proc. niższa niż przed pandemią.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: PIE

Pon., 14 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła