Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jaki samorząd? Jaka Polska? Echa po debacie z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego

Jaki samorząd? Jaka Polska? Echa po debacie z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego fotolia.pl

Kolejna rocznica wprowadzenia reformy samorządowej jest dobrą okazją do refleksji i rozmowy na temat sytuacji samorządów w Polsce. Co czeka je w przyszłości? Czy zmiany prawne są konieczne? I jak rolę samorządów postrzega strona rządowa? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty „Jaki samorząd? Jaka Polska?” organizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną.

Wstępem do dyskusji była prezentacja przygotowana przez prof. Pawła Swianiewicza z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych na Uniwersytecie Warszawskim. Podkreślał w niej bardzo silną pozycję samorządów lokalnych w Polsce. Niemniej, profesor zwrócił też uwagę na fakt, że samorząd ma coraz mniejszą możliwość do samodzielnego decydowania o tym, jak się rozwija. W dłuższej perspektywie działania centralizacyjne mogą zburzyć dobre funkcjonowanie samorządów, dlatego trzeba zwracać na to uwagę.

Nad rolą współczesnego samorządu dyskutowali goście zaproszeni do debaty. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik również zwracał uwagę na postępujące tendencje centralistyczne. Powołał się też na przykład podziału środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zdaniem marszałka, obecna władza dąży do tego, by samorządy były jedynie administratorami i wykonawcami woli rządu. Jednak samorządy cały czas bronią swojej niezależności.

Z kolei prezydent Ciechanowa, Krzysztof Kosiński zwrócił uwagę na to, że standaryzacja usług publicznych nie wiąże się z centralizacją. Podkreślał też, że to właśnie władze lokalne cieszą się dziś największym zaufaniem społecznym.

Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina zgodziła się co do tego, że samodzielność, wrażliwość i uwaga samorządów jest po kawałków odcinana. Określiła też samorządowców jako swoistych lekarzy pierwszego kontaktu. To właśnie do nich przychodzą mieszkańcy ze swoimi podstawowymi problemami.

W dyskusji poruszono też temat powiatów – jaka jest ich rola we współczesnym samorządzie. Z tym niełatwym pytaniem próbował zmierzyć się Stefan Bernaciak, starosta zwoleński. Zgodził się ze swoją przedmówczynią, że to właśnie do samorządów mieszkańcy zgłaszają swoje najistotniejsze problemy. Podsumował też najważniejsze inwestycje dokonywane przez powiaty. Nawiązano również do pomysłów wprowadzenia do szpitali powiatowych ministerialnych komisarzy. Starosta zaznaczył, że nikt nie wie lepiej, co się dzieje w szpitalu niż jego organ prowadzący, który jest najbliżej. Podkreślono, że w systemie ochrony zdrowia przede wszystkim brakuje systemowych rozwiązań i finansowania na odpowiednim poziomie. Profesor Swaniewicz zwrócił natomiast uwagę na to, że powiat jest tą jednostką samorządową, która w największym stopniu wymaga pewnych korekt.

Zaproszeni goście odnieśli się też do cytatu ministra Michała Cieślaka, który porównał relację rządu i samorządu do ojca i 30-letniego dziecka, które najpierw żąda niezależności, a potem przychodzi z prośbą o pieniądze. Samorządowcy obecni podczas debaty wskazali na głęboką nieznajomość praktycznego funkcjonowania samorządu przez ministra. Wyrazili też zdziwienie, że przy takim podejściu strony rządowej powierza ona samorządom tak ważne kwestie jak ochrona zdrowia czy edukacja.

Wt., 1 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska