Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Europejscy burmistrzowie działają na rzecz zrównoważonej energii

Europejscy burmistrzowie działają na rzecz zrównoważonej energii fotolia.pl

Przedstawiciele miast będących sygnatariuszami Porozumienia między burmistrzami spotkali się 29 listopada br.w dużej Sali obrad Parlamentu Europejskiego. Raz w roku burmistrzowie spotykają, aby debatować na temat efektywności energetycznej, wymieniać się doświadczeniami i wdrażać działania na rzecz zrównoważonej energii. Porozumienie między burmistrzami jest inicjatywą Komisji Europejskiej wspieraną przez Parlament Europejski i Komitet Regionów.

Porozumienie między burmistrzami skupia władze lokalne i regionalne, które dobrowolnie włączają się w działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii na podlegających im obszarach.

Celem sygnatariuszy Porozumienia jest zrealizowanie oraz wykroczenie poza unijny cel, jakim jest ograniczenie emisji CO2 o co najmniej 20% do 2020 roku.

Sygnatariusze reprezentują jednostki różnej wielkości, począwszy od małych miejscowości po wielkie metropolie, takie jak Londyn czy Warszawa.

Po upływie roku od przystąpienia partycypujący zobowiązują się do wdrożenia planu działań na rzecz zrównoważonej energii nastawionego na ograniczenie emisji CO2. 3065 jednostek jest sygnatariuszami – głównie z 27 państw członkowskich UE – reprezentuje ponad 140 milionów obywateli europejskich. Łączny potencjał do redukcji emisji CO2 obecnych sygnatariuszy to 144 miliony ton rocznie. Z Polski 24 JST podpisały Porozumienie. 904 miasta zobowiązały się do wdrożenia planu działań, wśród nich Bielsko-Biała, Dzierżoniów, Ełk, Lubianka, Raciechowice i Warszawa.

Na tegorocznym spotkaniu kolejne 263 miasta podpisały Porozumienie między burmistrzami, zobowiązując się do zredukowania emisji CO2 o co najmniej 20% do 2020 roku. Ponad 1100 uczestników zapoznało się z przykładami miast, między innymi Sarajewa, Genui i Bukaresztu, które potwierdzają, że wdrażanie działań na rzecz zrównoważonej energii wspomaga rozwój lokalnej gospodarki i tworzenie nowych miejsc pracy. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, stwierdził: „Stoi przed nami wielkie i ważne zadanie: musimy ściśle współpracować, aby reagować na kwestie najpoważniej dotykające obywateli, takie jak zmiany klimatyczne. Dlatego Parlament Europejski w pełni wspiera wysiłki podejmowane w ramach inicjatywy Porozumienia między burmistrzami. Efektywność energetyczna stanowi jeden z najważniejszych priorytetów Parlamentu Europejskiego". W trakcie obrad Gϋnther H. Oettinger, europejski komisarz ds. energii, podkreślał znaczenie działań lokalnych: „Siła Porozumienia między burmistrzami polega na tym, że jednoczy ono wszystkie lokalne inicjatywy, aby sprostać wyzwaniom energetycznym stojącymi przed UE. Te lokalne inicjatywy są bardzo obiecujące. Jednak musimy robić więcej i działać szybciej, a ja chcę to ułatwić. Na przykład wraz z komisarzem Hahnem kładziemy większy nacisk na kwestie dotyczące efektywności energetycznej i energii odnawialnych w naszej polityce regionalnej".

Więcej informacji na temat działań na rzecz zrównoważonej energii na szczeblu lokalnym można znaleźć na stronie : http://www.porozumienieburmistrzow.eu/index_pl.html

Niedz., 4 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna