Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zarząd Związku Powiatów Polskich przyjął stanowisko w sprawie wzmocnienia potencjału inwestycyjnego jst

Zarząd Związku Powiatów Polskich przyjął stanowisko w sprawie wzmocnienia potencjału inwestycyjnego jst fot. canva

Podkreślając ogromną rolę – zarówno dla mieszkańców jak i gospodarki – inwestycji lokalnych, Zarząd Związku Powiatów Polskich postuluje o wydzielenie z budżetu państwa kolejnej transzy środków właśnie na ten cel.

Zarząd ZPP zwrócił uwagę na wartościowe wsparcie dla inwestycji samorządowych, jakim był Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych lecz jednocześnie podkreślił konieczność wprowadzenia zmian w dotychczasowych zasadach podziału środków. Zdaniem członków Zarządu, należy zdefiniować przejrzyste i obiektywne kryteria podziału uwzględniając dotychczasowy poziom inwestycyjny danej jednostki samorządu terytorialnego. „W sytuacji utrzymania trybu konkursowego, procedura aplikacji i praca Komisji do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego, która oceniała wnioski i rekomendowała Prezesowi Rady Ministrów co do wysokości wsparcia dla poszczególnych wnioskodawców, powinny być w pełni transparentne” – zaznaczono w stanowisku.

Zaapelowano też o włączenie przedstawicieli jst w proces tworzenia kryteriów naboru a także w samą procedurę dysponowania środkami.

Inwestycje podejmowane w samorządach są podstawowym czynnikiem rozbudowy lokalnej infrastruktury technicznej i społecznej. Jednocześnie wielkość inwestycji traktowana jest jako ważny wskaźnik rozwoju i kondycji finansowej samorządów.

Inwestowanie jest jednak możliwe dopiero po pokryciu koniecznych wydatków bieżących. Natomiast ostanie kilkanaście miesięcy postawiło powiaty przed ogromnym wyzwaniem w tym zakresie. Z jednej strony spadek w roku 2020 wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), czyli w przypadku powiatów jedynego, znaczącego źródła finansowania zadań publicznych, w szczególności inwestycyjnych. Z drugiej strony nieoczekiwane wydatki związane z pandemią COVID-19. Dodatkowo ubiegłoroczne zmiany podatkowe, w znaczący sposób uszczupliły dochody własne samorządów, nie przewidując jednocześnie żadnej rekompensaty z tego tytułu. Nie bez znaczenia pozostaje także wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę czy też podwyżki w oświacie.

Wszystkie wyżej opisane elementy spowodowały w budżetach samorządów powiatowych wyrwę, której zasypanie wymusiło zmianę planów inwestycyjnych, przesunięcie terminów planowanych inwestycji, a w niektórych przypadkach nawet rezygnację z ich realizacji.

Dlatego tak istotne jest w tym zakresie wsparcie rządowe, a w perspektywie długofalowej konieczne jest dążenie do zwiększenia własnego potencjału finansowego jst. „Dalsze uszczuplanie dochodów samorządów spowoduje spadek jakości życia mieszkańców” – podkreślają członkowie Zarządu Związku Powiatów Polskich.

Pt., 14 Mj. 2021 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska