Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PFR zainwestuje w budowę najnowocześniejszej w Polsce instalacji termicznego przekształcania odpadów

PFR zainwestuje w budowę najnowocześniejszej w Polsce instalacji termicznego przekształcania odpadów fotolia.pl

Polski Fundusz Rozwoju przystąpił do grona instytucji finansujących budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO), która powstaje w Olsztynie. Inwestycja zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne i rozwiązuje problem zagospodarowania odpadów komunalnych przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne.

FIS FIZAN, fundusz inwestycyjny zarządzany przez PFR oraz spółka Dobra Energia dla Olsztyna podpisały umowę, na mocy której PFR dokona długoterminowej inwestycji w formie objęcia obligacji wyemitowanych przez Spółkę Dobra Energia dla Olsztyna o wartości 48 mln zł. Środki posłużą do częściowego sfinansowania budowy instalacji termicznego przekształcania frakcji palnej opadów komunalnych o mocy cieplnej 28 MWt i mocy elektrycznej 10 MWe oraz Kotła Szczytowego o mocy cieplnej 70 MWt. Budowa ruszyła w listopadzie 2020 roku, a planowane zakończenie inwestycji przewidywane jest na 2023 rok.

Inwestycja powstaje także przy znaczącym udziale NFOŚiGW, które przyznało dotacje unijne na jej realizację. Zarówno PFR, jak i NFOŚiGW istotnie uzupełniają lukę kapitałową projektów energetycznych w Polsce i poprzez efekt synergii przyczyniają się do powstawania coraz większej liczby podobnych inwestycji w całej Polsce.

Współfinansowana ze środków PFR instalacja w Olsztynie jest odpowiedzią na problem zagospodarowania frakcji palnej odpadów komunalnych (pre-RDF, RDF) w sposób zgodny z regulacjami prawnymi, korzystny ekonomicznie i środowiskowo.

Projekt zabezpieczy długoterminowe dostawy energii cieplnej w miejskiej sieci ciepłowniczej dla mieszkańców Olsztyna, zastępując przestarzałe źródło węglowe w EC Michelin, które zostanie wyłączone w 2021 r.

ITPO Olsztyn będzie w stanie przetworzyć co najmniej 100 tys. ton odpadów rocznie, co w dłuższej perspektywie pozwoli ustabilizować opłatę za wywóz i zagospodarowanie odpadów oraz cenę energii cieplnej dla mieszkańców.

Projekt przyczyni się do ograniczenia wykorzystania węgla do produkcji energii cieplnej w miejskim systemie ciepłowniczym Olsztyna na rzecz wykorzystania frakcji palnej odpadów komunalnych), która w bezpieczny sposób zostanie przetworzona na energię. W konsekwencji ograniczona zostanie emisja CO2 i innych zanieczyszczeń, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza.

Inwestycja spełnia wszystkie rygorystyczne wymagania związane z unijnymi dyrektywami dotyczącymi ochrony środowiska, w tym aktualnymi konkluzjami BAT (ang. Best Available Technology). Dodatkowo, instalacja jest na tyle zaawansowana, aby mogła spełnić zaostrzające się normy niskoemisyjności także w przyszłości.

ITPO Olsztyn jest długoterminową inwestycją o charakterze dłużnym, w ramach której PFR obejmie dług podporządkowany typu mezzanine w formie programu emisji obligacji wyemitowanych przez Spółkę Dobra Energia dla Olsztyna, której właścicielami są Fundusz Inwestycyjny Meridiam Eastern Europe Investments 3 SAS - 95%) i Urbaser SAU - 5% (jednocześnie Operator O&M ITPO Olsztyn).

Źródło: NFOŚiGW

Wt., 27 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba