Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Łowicki - poznaj kulturę, historię i łowicką tradycję

Warto zobaczyć: Powiat Łowicki - poznaj kulturę, historię i łowicką tradycję fot. Archiwum Powiatu Łowickiego

Ziemia Łowicka to wielowiekowa scheda kulturowa, historia zapisana znamienitymi datami i postaciami, to również księżacka tradycja i folklor, tak rozpoznawalny przez łowicki pasiak, czy kunsztowne wycinanki, których tajniki tworzenia znają tylko twórczynie ludowe z regionu łowickiego. Ziemia Łowicka to również miejsca poświadczające o minionych dziejach, niepowtarzalnej tradycji i bogatej kulturze.

Ziemia Łowicka w dziejach Rzeczypospolitej Polskiej odgrywała znaczącą rolę już od początków państwa polskiego. Od XII do XVIII wieku miasto i jego okolice stanowiły własność arcybiskupów gnieźnieńskich, a od roku 1572 miasto Łowicz w okresie bezkrólewia pełniło funkcję „drugiej stolicy” Polski, a prymas funkcję „interrexa”.

Na tym terenie tworzyli najwięksi artyści ówczesnej Rzeczypospolitej: Canavesi, Michałowicz, van den Block, Poncino, Tylman z Gameren, Palloni, Schreger, Plersch. Ślady ich artystycznego dorobku, zachowane w doskonałym stanie, można podziwiać po dziś dzień na terenie Powiatu Łowickiego. To między innymi Pałac Radziwiłłów w Nieborowie, wg projektu Tylmana z Gameren, który stanowi architektoniczną wizytówkę Ziemi Łowickiej. W odległej o 5 km od pałacu Arkadii znajduje się park romantyczno-sentymentalny założony przez Helenę Radziwiłłową z Przeździeckich, zaprojektowany między innymi przez Sz. B. Zuga i H. Ittara.

Miejsc, w których można natknąć się na ślady historii jest na Ziemi Łowickiej zdecydowanie więcej. Warto wspomnieć chociażby o: kaplicy wczesnobarokowej w Domaniewicach, klasycystycznym pałacu Walewskich w Walewicach – miejscu narodzin syna cesarza Napoleona I, pałacu Łączyńskich w Kiernozi, gdzie z rąk ojca Fryderyka Chopina pobierała nauki Maria Walewska, dworku rodziny Bacciarelli w Osieku, wsi Boczki – miejscu narodzin Józefa Chełmońskiego, Skansenie w Maurzycach, czy też unikatowym, prywatnym muzeum ruchomych rzeźb w Sromowie. Goszcząc w Powiecie Łowickim warto odwiedzić również Łowicz - dawną siedzibę arcybiskupów gnieźnieńskich z bogatą schedą zabytków architektury sakralnej i świeckiej, między innymi Bazyliką Katedralną, w kryptach której spoczywa 12 prymasów Polski, czy Muzeum w Łowiczu, gdzie obok kolekcji etnograficznych poświadczających o świadectwie kulturowym Ziemi Łowickiej zachwycają również chociażby barokowe freski w kaplicy pw. św. Karola Boromeusza.

W mazowieckie krajobrazy Ziemi Łowickiej, które piórem na kartach „Chłopów” kreślił Władysław Reymont a Józef Chełmoński oddawał ich piękno na płótnie, historia wpisała zabytki, które stanowią świadectwo bogatej schedy kulturowo – dziejowej tej ziemi. Warto zatem skorzystać z zaproszenia i wybrać się do regionu łowickiego, by poznać kulturę, historię i łowicką tradycję, jak również, by przekonać się o księżackiej gościnności mieszkańców Ziemi Łowickiej.

Bazylika Katedralna p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja - sięgająca swymi początkami XII stulecia, w początkach XV wieku kościół został podniesiony do rangi kolegiaty. W roku 1992 papież Jan Paweł II podniósł kolegiatę do rangi katedry, natomiast podczas wizyty papieskiej w roku 1999 kościół otrzymał tytuł Bazyliki Mniejszej. Wnętrze świątyni o charakterze renesansowo-barokowym. Podziemia kościoła są miejscem pochówku dwunastu prymasów Polski. Przy świątyni znajduje się pięć kaplic prymasowskich: Lipskiego, Komorowskiego, Uchańskiego, Wężyka, Tarnowskiego.


Gmach pomisjonarski pobudowany w latach 1689-1730 wg projektu Tylmana z Gameren, ufundowany przez prymasa Radziejowskiego, obecnie siedziba Muzeum w Łowiczu. Stałe ekspozycje historyczna i etnograficzna przybliżają historie Ziemi Łowickiej oraz kulturę Księżaków, natomiast w dawnej kaplicy św. Karola Boromeusza mieści się stała ekspozycja Sztuka Polskiego Baroku. Przy muzeum usytuowany niewielki skansen z dwiema zagrodami wiejskimi i wozownią.


Arkadia - park romantyczno-sentymentalny założony w roku 1778 przez księżnę Helenę Radziwiłłową z Przeździeckich. Na jej zlecenie wzniesione zostały budowle zaprojektowane m.in. przez Szymona Bogumiła Zuga i Henryka Ittara: Świątynia Diany - w jej wnętrzu plafon Jana Piotra Norblina, Akwedukt, Przybytek Arcykapłana, Domek Gotycki z Grotą Sybilli, Łuk Kamienny i Dom Murgrabiego.


Nieborów - zespół pałacowo-parkowy, pałac barokowy z końca XVII w. wzniesiony przez arcybiskupa Michała Radziejowskiego. Od roku 1774 we władaniu Radziwiłłów. Kolekcja obrazów mistrzów europejskich, sztuki użytkowej i zdobniczej. Biblioteka starodruków - ponad 10 tys. woluminów dzieł polskich i obcych. Za pałacem ogród francuski z lapidariami i rzeźbami kamiennymi, za kanałem ogród w stylu angielskim. Do kompleksu pałacowego należą także; oranżeria, browar i spichlerz z końca XVIIIw. W budynku dawnego browaru znajduje się obecnie wystawa majoliki nieborowskiej.


Sromów - Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich założone przez artystę ludowego Juliana Brzozowskiego. W czterech pawilonach zgromadzona została kolekcja ponad 400 ruchomych rzeźb ludowych przedstawiających sceny z życia wsi łowickiej, wykonanych przez J. Brzozowskiego i pozostałych członków rodziny.


Skansen w Maurzycach - prezentuje zabudowę charakterystyczną dla wsi łowickiej. Podzielony został na dwie części zakładające ukazanie dwóch układów przestrzennych, z których pierwsza prezentuje XVIII/XIX w. wieś pańszczyźnianą o kształcie zbliżonym do owalnicy z centralnym placem wioskowym, a druga XIX/XX w. wieś pokomasacyjną, tzw. ulicówkę. Nieopodal skansenu, na rzece Słudwii, usytuowany jeden z najsłynniejszych mostów w Polsce - zabytek klasy "0", pierwszy na świecie most drogowy, spawany wg projektu inż. Stefana Bryły.

(fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Łowiczu)
 


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 28 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska