Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w numerze alarmowym 998. Informacja trafi od razu do centrów powiadamiania ratunkowego

Zmiany w numerze alarmowym 998. Informacja trafi od razu do centrów powiadamiania ratunkowego fotolia.pl

Numer alarmowy 998 – podobnie jak stało się wcześniej z numerem 997, będzie przełączony do centrów powiadamiania ratunkowego. Proces przełączania numeru potrwa do listopada br.

Zmiany w sposobie przełączania numeru alarmowego 998 mają wpłynąć przede wszystkim na czas i skuteczność udzielania pomocy. Posłuży to także wyeliminowaniu zgłoszeń fałszywych. Przełączenie numeru 998 znacząco odciąży też dyżurnych Państwowej Straży Pożarnej.

W lutym br. został przeprowadzony pilotaż przełączenia numeru alarmowego 998 do CPR w dwóch województwach: podlaskim i lubelskim. W efekcie wszystkie zgłoszenia kierowane do numeru alarmowego 998 z terenu województwa podlaskiego są obecnie obsługiwane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku, tak samo jak zgłoszenia na numer alarmowy 112. Natomiast CPR w Lublinie obsługuje połączenia na numer 998 z terenu województwa lubelskiego. 

W związku z pozytywnym przebiegiem tego procesu, planuje się jego kontynuację. W kwietniu br. przełączanie numeru 998 do CPR zostanie przeprowadzone na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego. Kolejne województwa będą przełączane zgodnie z harmonogramem. Proces ma się zakończyć w listopadzie br. w województwie zachodniopomorskim.

Po przełączeniu numeru alarmowego 998 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie wynosił około 10 sekund – taki jest średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych. 

Źródło: MSWiA

Wt., 20 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska