Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Chcesz przyjechać do Polski na święta – zrób test!

Chcesz przyjechać do Polski na święta – zrób test! fotolia.pl

W poniedziałek 29 marca br. rząd wprowadził nowe przepisy dotyczące powrotów do kraju zza granicy. Przepisy zaczną obowiązywać już od 30 marca. Osobne przepisy przewidziano dla powracających ze strefy krajów Schengen oraz dla powracających z krajów trzecich. Co ważne nowe wytyczne obowiązują zarówno przy powrocie transportem lotniczym oraz transportami lądowymi (pociągi, samochody prywatne, autobusy, busy) jak i pieszo.

Obowiązkowa kwarantanna będzie dotyczyła wszystkich podróżnych. Z tym wyjątkiem, że Dla podróżnych ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale będzie z niej zwalniało okazanie negatywnego testu na koronawirusa maksymalnie sprzed 48 godzin. Honorowane będą testy antygenowe i PCR. Natomiast dla powracających z państw trzecich kwarantanna będzie obowiązkowa bez wyjątku, co oznacza, że nie zwolni z niej wykonany wcześniej test.

Jednak każdy podróżny z tych dwóch grup może też przeprowadzić test już w Polsce. Jeżeli uzyska wynik negatywny, kwarantanna zostanie zdjęta.
Jak zapowiedzieli przedstawiciele rządu sytuacja na lądowych granicach Polski będzie wyglądała tak jak na granicy z Czechami i Słowacją, gdzie nie ma standardowej kontroli, ale będą na granicach patrole, które sprawdzą, czy przekraczający granice spełniają wymogi i posiadają aktualny test. W praktyce oznacza to, że nowe zasady kontroli, będą obowiązały przy przekraczaniu granicy niemieckiej i granicy z Litwą.

Lista krajów strefy Schengen:

1. Austria

2. Belgia

3. Czechy

4. Dania

5. Estonia

6. Finlandia

7. Francja

8. Grecja

9. Hiszpania

10. Holandia

11. Islandia

12. Lichtenstein

13. Litwa

14. Luksemburg

15. Łotwa

16. Malta

17. Monako

18. Niemcy

19. Norwegia

20. Polska

21. Portugalia

22. San Marino

23. Słowacja

24. Słowenia

25. Szwajcaria

26. Szwecja

27. Węgry

28. Włochy

29. Watykan

Pon., 29 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek