Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Senatorowie apelują do władz samorządowych i proponują odtworzenie Bloku Samorządowego

Senatorowie apelują do władz samorządowych i proponują odtworzenie Bloku Samorządowego fotolia.pl

W apelu przesłanym do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i radnych, 13 senatorów RP wywodzących się z samorządu terytorialnego, zwróciło się o aktywne włączenie w obronę państwa i małych ojczyzn. „Bez aktywnego udziału samorządowców może nie udać się zatrzymanie destrukcji państwa oraz jego naprawa i modernizacja po rządach PiS-u” – czytamy w apelu.

Senatorowie zwrócili uwagę na pogłębiający się kryzys państwa, rosnące podziały i nadużycia władzy. Podkreślili także upadek mediów publicznych, niszczenie fundamentów państwa i szerzone w opinii publicznej kłamstwa. Jak czytamy: „Możemy stracić to co z takim trudem i dobrym efektem budowaliśmy przez ostatnie 30 lat”.

Jednocześnie podkreślona została ogromna rola samorządu terytorialnego. Senatorowie określili go jako silny, sprawny, niezależny, dobrze oceniany, zbudowany na trwałych fundamentach. Zwrócono jednak uwagę na jego systematyczne osłabianie poprzez działania władzy. Właśnie dlatego – zdaniem senatorów – tak ważne jest włączenie się samorządowców w walkę w obronie państwa i małych ojczyzn.

Mając na uwadze dobre doświadczenia z Blokiem Samorządowym, który wraz z partiami opozycyjnymi podczas ostatnich wyborów parlamentarnych doprowadził do uzyskania większości w Senacie, senatorowie zaproponowali jego odtworzenie.

„Zapraszamy każdego, komu bliskie są konstytucyjne zasady demokracji, praworządności, pomocniczości i decentralizacji. Nie możemy spokojnie patrzeć na coraz bardziej bezwstydne praktyki transferu publicznych pieniędzy według klucza partyjnego, osłabianie samorządu, niekompetencję, arogancję i zakłamanie” – piszą senatorowie. Jednocześnie podkreślają, że obecna sytuacja wymaga podjęcia zdecydowanych kroków: „Nie obronimy samorządu perswazją i argumentami. To nie działa. Można tego dokonać wyłącznie metodami politycznymi”.

Apel został podpisany przez 13 Senatorów RP.  

Załączniki:
Pobierz ten plik (Apel-Blok Samorządowy.pdf)Apel431 kB
Czw., 18 Mrz. 2021 1 Komentarz Dodane przez: Małgorzata Orłowska

Komentarze

Marek
0 # Marek 2021-03-24 10:38
Jak twierdził prof. Jerzy Regulski, autor reformy samorządowej w naszym kraju "jedną z podstawowych kwestii w walce o ustrój państwa była konfrontacja z ustalonym w PRL resortowym zarządzaniem terytorium". Polska w okresie 1944-1989 oparta była strukturze resortowej poprzez związanie ludzi z miejscem pracy. Samorząd natomiast polega natomiast na związaniu ludzi z miejscem zamieszkania bez względu na wykonywany zawód, pracę. Tym samym prof. Regulski podkreślał, że samorządność stanowi śmiertelne zagrożenie dla państwa autorytarnego. Czy zatem poprzez obserwowane ostatnio zawłaszczanie przez państwo (czyt. rządzących) kolejnych obszarów życia publicznego m.in. media publiczne, zamiary w obszarze opieki zdrowotnej czy edukacji nie wspominając o innych nie mamy zatem do czynienia ze zjawiskiem budowania państwa autorytarnego z dyktaturą? Owszem, odbywa się to pod hasłami naprawy, ale czy aby na pewno? Sytuacje dotyczące konkretnych działań tego niestety nie potwierdzają.
| | |