Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt ustawy o dokumentach paszportowych w ocenie Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych

Projekt ustawy o dokumentach paszportowych w ocenie Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych fotolia.pl

W projekcie ustawy dotyczącej dokumentów paszportowych, znalazły się rozwiązania, które mają być realizowane przez gminy, w szczególności obszar rejestracji stanu cywilnego. W związku z tym, w swoim stanowisku Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych odniosło się do zagadnień oddziałujących bezpośrednio na administrację samorządową.

W swoim stanowisku OPOS pozytywnie odniósł się do kilku rozwiązań zaproponowanych w projekcie ustawy. Pierwszym z nich jest koncepcja umożliwienia bezpośredniego wglądu organom paszportowym (wojewodzie oraz konsulowi) do rejestru stanu cywilnego. OPOS sugeruje jednak, by rozszerzyć zakres dostępu do danych w rejestrze stanu cywilnego o dane przechowywane w rejestrze uznań.

Z pozytywną oceną spotkało się też rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie przez konsula zagranicznych aktów stanu cywilnego lub innych dokumentów potwierdzających stan cywilny. OPOS punktuje jednak kwestię niezrozumiałą, mianowicie zawężenie tej możliwości jedynie do osób przebywających poza granicami Polski, którym nie nadano numeru PESEL, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeśli okoliczności uniemożliwiają lub znacznie utrudniają nadanie numeru PESEL, a wydanie paszportu tymczasowego jest niezbędne ze względu na ochronę istotnych praw i interesów osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy. W ocenie OPOS takie rozwiązanie powoduje wytworzenie sytuacji uznaniowości organu paszportowego i tym samym nierównego traktowania obywateli. „Sugeruje się, aby przyjąć rozwiązanie, dzięki któremu organ paszportowy będzie mógł przyjąć zagraniczny dokument stanu cywilnego, natomiast wnioskodawca składając wniosek o paszport będzie zobowiązany jednocześnie do złożenia za pośrednictwem konsula wniosku do kierownika USC o dokonanie transkrypcji aktu stanu cywilnego pod rygorem pozostawienia wniosku o paszport bez rozpatrzenia” – czytamy w stanowisku.

Wt., 9 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska