Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pojazdy zakupione ze środków PFRON można wykorzystywać do transportu na szczepienia

Pojazdy zakupione ze środków PFRON można wykorzystywać do transportu na szczepienia fotolia.pl

W piątek, 5 lutego 2021 r. odbyło się spotkanie organizacji samorządowych i samorządowców z przedstawicielami resortów odpowiedzialnych za realizację Narodowego Programu Szczepień. Podczas posiedzenia obecni byli także przedstawiciele PFRON.

W odpowiedzi na zgłoszone w styczniu wątpliwości ze strony Związku Powiatów Polskich odnośnie możliwości wykorzystywania, pojazdów, których zakup został sfinansowany ze środków PFRON do transportu na szczepienia, osób które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktów szczepień, jednak nie posiadających orzeczenia o niepełnosprawności. Fundusz wydał decyzję zgodnie z, którą: pojazdy, których zakup został dofinansowany przez PFRON w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III”, mogą służyć gminom do dowozu do punktów szczepień przeciwko wirusowi COVID-19 osób mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia trudności w dotarciu do tych punktów.

Zarząd PFRON podjął w tej sprawie uchwałę  w związku z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Uchwała potwierdza możliwość wykorzystania pojazdów  sfinansowanych ze środków PFRON do przewozu do punktów szczepień przeciw COVID-19 wszystkich osób objętych decyzjami wojewodów skierowanych do jednostek samorządu terytorialnego.

Istnieje także możliwość aneksowania, na podstawie art. 15 zzf1 ustawy z dnia 2 marca 2020r, umów na podstawie których przekazano dofinansowanie PFRON do zakupu pojazdów. W przypadku aneksowania umowy dotyczącej pojazdów użytkowanych przez gminy  i organizacje pozarządowe właściwym do zawarcia aneksu do umowy jest powiat, na którego terenie znajduje się gmina albo siedziba organizacji pozarządowej. W przypadku gdy użytkownikiem pojazdów jest  powiat – aneks z nim zawiera właściwy oddział PFRON.

Zatem, dzięki interwencji ZPP potwierdzona została możliwość wykorzystywania pojazdów zakupionych z dofinansowania ze środków PFRON do transportu na szczepienia, osób które samodzielnie nie mogą na nie dotrzeć, nawet jeżeli nie posiadają orzeczenia o niepełnoprawności.

Treść uchwały dostępna jest TUTAJ.

Pt., 5 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek