Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Powiatów Województwa Opolskiego zabrał głos w sprawie planowanych zmian w służbie zdrowia

Konwent Powiatów Województwa Opolskiego zabrał głos w sprawie planowanych zmian w służbie zdrowia fotolia.pl

„Przygotowanie jakiejkolwiek, tak dużej reformy systemowej, nie może się odbywać z pominięciem przedstawicieli samorządów” – czytamy w pierwszych zdaniach stanowiska, jakie wydał Konwent Powiatów Województwa Opolskiego. To odniesienie się do pomysłów Ministerstwa Zdrowia na reformę służby zdrowia, a w szczególności zmianę organu prowadzącego dla szpitali powiatowych.

Przedstawiciele samorządów nie mają wątpliwości co do zasadności przeprowadzenia zmian w systemie służby zdrowia, niemniej to proces, który nie może być przeprowadzony ad hoc.

Konwent Powiatów Województwa Opolskiego w swoim stanowisku postuluje też o wprowadzenie norm dotyczących personelu medycznego oraz przyspieszenie nostryfikacji procedur zatrudnienia lekarzy i pielęgniarek zza wschodniej granicy. „W celu ograniczenia kosztów szpitali powiatowych, proponujemy aby POZ-ty przeznaczyły na diagnostykę obligatoryjnie od 8 do 12% ze swoich kontraktów” – czytamy w piśmie.  

Zwrócono również uwagę na spore środki finansowe, jakie powiaty przeznaczyły w ostatnich latach na modernizację i wyposażenie szpitali powiatowych. „Tylko rzetelna dyskusja z fachowcami i organami założycielskimi może zaowocować prawdziwą reformą służby zdrowia” – piszą przedstawiciele Konwentu.

Śr., 3 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska