Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruszyły szczepienia na COVID-19. Resort pomocy społecznej odpowiada na najczęstsze pytania

Ruszyły szczepienia na COVID-19. Resort pomocy społecznej odpowiada na najczęstsze pytania fotolia.pl

W całej Polsce rozpoczęło się szczepienie na COVID-19. Pierwsze szczepienie odbyło się w niedzielę 27 grudnia. W pierwszej kolejności zaszczepieni mają zostać przedstawiciele służby medycznej, pracownicy szpitali, aptek, a także domów pomocy społecznej. Tych ostatnich można już zgłaszać za pośrednictwem specjalnego formularza online.

Szczepionka przeciwko COVID-19 wciąż rodzi wiele pytań. Także zasady zgłaszania pracowników do zaszczepienia nie dla wszystkich są jasne. Dlatego resort rodziny, pracy i polityki społecznej opublikował listę najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

Kto należy do priorytetowej grupy „zero”?

W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków.

Są wśród nich:

  • pracownicy szpitali węzłowych,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Ważne! Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

Czy w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 przewidziane jest szczepienie pracowników domów pomocy społecznej?

Tak. Przyjęty w dniu 15 grudnia br. Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że w Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków. W pierwszej kolejności – w etapie 0 – zaszczepieni zostaną, obok pracowników służb medycznych, także pracownicy domów pomocy społecznej.

Czy szczepieniami objęci zostaną także mieszkańcy domów pomocy społecznej?

Tak. W kolejnym etapie przewidziane są szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej.

Gdzie będą szczepieni pracownicy domów pomocy społecznej?

Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest ich w sumie 509, ich lista znajduje się pod linkiem www.gov.pl

Jak wygląda procedura zgłaszania pracowników domów pomocy społecznej do szczepień?

Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować dyrektor domu pomocy społecznej. Jeśli jesteś pracodawcą, to na Tobie spoczywa obowiązek zgłoszenia swoich pracowników do szczepienia. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz to zrobić za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego na stronie: szczepieniakadry.

Formularz składa się z trzech etapów, w których musisz:

  • wskazać dane zgłaszającego podmiotu,
  • wybrać szpital węzłowy,
  • przekazać dane pracowników (konieczne: PESEL itd.).

UWAGA! Pracodawco, jeżeli już wcześniej przekazałeś listę bezpośrednio do szpitala węzłowego, nie musisz ponownie jej wysyłać. Formularz online jest przeznaczony dla osób, które jeszcze nie zgłosiły swoich pracowników do szczepień.

Szpital węzłowy wystawia e-skierowanie, umawia z jednostką datę szczepienia zgłoszonego personelu. Po podaniu pierwszej dawki, umawiany jest termin podania drugiej dawki.

Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat zgłaszania pracowników dps do szczepień przeciw COVID-19?

Wszelkie informacje na temat procedury dotyczącej realizacji przedmiotowych szczepień dostępne są pod linkiem szczepimysie, zamieszczona jest tam także lista teleadresowa szpitali węzłowych oraz numery infolinii.

Ponadto, na stronach internetowych szpitali węzłowych udostępniane są szczegółowe informacje dot. realizacji procedury szczepień przeciw COVID-19 w danym podmiocie oraz kontakt do koordynatora ds. szczepień.

Źródło: MRPiPS

Pon., 28 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska