Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Regulamin użytkowania cmentarza komunalnego to akt prawa miejscowego

Regulamin użytkowania cmentarza komunalnego to akt prawa miejscowego fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przychylił się do skargi Prokuratora Rejonowego i stwierdził nieważność zarządzenia Burmistrza w sprawie regulaminu użytkowania cmentarza komunalnego.

W ocenie Sądu w Regulaminie znalazł się szereg postanowień, które można określić zbiorczym terminem „zasady korzystania” z obiektów i urządzeń cmentarnych. Zdaniem WSA nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju normy zakodowane w postanowieniach Regulaminu adresowane są do nieograniczonego kręgu osób odwiedzających cmentarz i dotyczą nieograniczonej liczby powtarzalnych sytuacji – mają więc charakter generalny i abstrakcyjny. Regulamin jest więc w istocie aktem normatywnym zawierającym normy o charakterze generalnym i abstrakcyjnym – co wyczerpuje definicję aktu prawa miejscowego – orzekł Sąd.

Jak podkreślił Sąd, Regulamin użytkowania cmentarza komunalnego w istotnej mierze wykazuje cechy aktu, o jakim mowa w art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy gminnej – czyli aktu normującego zasady i tryb korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (w tym przypadku z cmentarza komunalnego) – będącego aktem prawa miejscowego. Sąd podzielił przy tym stanowisko zaprezentowane m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 lipca 2006 r. o sygn. akt I OSK 669/06, w świetle którego dla kwalifikacji danego aktu jako aktu prawa miejscowego decydujące znaczenie ma charakter norm prawnych i kształtowanie przez te normy sytuacji prawnej adresatów. Według Sądu w przypadku uznania, że uchwała zawiera przynajmniej jedną normę postępowania powszechnie obowiązującą o charakterze generalnym i abstrakcyjnym, jest ona aktem prawa miejscowego.

WSA przypomniał także o tym, że zgodnie z zasadą wynikającą z art. 41 ust. 1 u.s.g. akty prawa miejscowego ustanawia, w formie uchwały, rada gminy; a jedynie wyjątkowo, w dopuszczonym w art. 41 ust. 2 u.s.g. przypadku „niecierpiącym zwłoki” – który w omawianej sprawie nie zachodził – przepisy porządkowe może wydać wójt (burmistrz, prezydent miasta) w formie zarządzenia.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 sierpnia 2020 r., III SA/Kr 536/20

Źródło: CBOSA

Wt., 18 Sp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel