O zmiany w przepisach samorządowcy apelowali od dawna, gdyż w sytuacji pandemii koronawirusa ich dochody uległy dramatycznemu zmniejszeniu. Epidemia pochłonęła ogromne koszty związane z koniecznością zakupu wyposażenia dla szpitali, miejsc kwarantanny czy domów pomocy społecznej. Spadły też wpływy z udziału w podatku PIT i CIT. Samorządy apelowały, że znalazły się nad przepaścią. Rząd zapowiada jednak zmiany.
20 maja Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Wśród zmian znalazł się także punkt dotyczący wsparcia dla samorządów.
Nowe zmiany w Tarczy Antykryzysowej mają dotyczyć:
- Pomocy samorządom, które w związku z pandemią COVID-19 odczuwają spadek wpływów, m.in. z podatków
- Podwojenia udziału powiatów, w tym miast prezydenckich, w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa – od 1 maja do końca 2020 r. Teraz do samorządów będzie trafiać co druga, nie co czwarta złotówka.
- W 2020 r. złagodzenia reguły fiskalnej ograniczającej zadłużanie się samorządów
- W związku z COVID-19, w 2020 r. możliwa będzie nierównowaga budżetu samorządów, dodatkowo o wartość faktycznego zmniejszenia się dochodów
z podatków (takich jak: PIT, CIT i podatków lokalnych, czyli m.in. podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego czy opłaty skarbowej). - W 2020 r. poprawy płynności samorządów dzięki możliwości wcześniejszego przekazywania im rat, m.in. w części oświatowej.
- Tzw. janosikowe (płacone przez zamożniejsze samorządy) – przypadające w maju i czerwcu 2020 r. – będzie można zapłacić w drugim półroczu 2020 r.
- W 2020 r. samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze z tzw. funduszu korkowego (środki pozyskiwane od przedsiębiorców sprzedających alkohol) na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków COVID-19.