Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zarobki początkujących nauczycieli nie są atrakcyjne

Zarobki początkujących nauczycieli nie są atrakcyjne fotolia.pl

W Unii Europejskiej zatrudnionych jest obecnie 6 milionów nauczycieli. W wielu krajach przedmiotem debat jest wysokość ich zarobków. Badanie  wynagrodzeń nauczycieli w krajach członkowskich przeprowadziła sieć Eurydyce, a jego wyniki przedstawiła Komisji Europejskiej w sprawozdaniu „Wynagrodzenia i świadczenia nauczycieli i dyrektorów szkół w Europie, 2009/2010.” Dane obejmują płace nauczycieli i dyrektorów w szkołach publicznych w 27 państwach członkowskich UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Turcji, w roku  szkolnym2009/2010, od edukacji przedszkolnej po kształcenie na poziomie ponadgimnazjalnym.

Ze sprawozdania wynika, że we wszystkich państwach, z wyjątkiem Niemiec, Hiszpanii i Portugalii, na początku kariery wynagrodzenie podstawowe brutto nauczycieli jest niższe niż PKB na jednego mieszkańca. Tylko w trzech państwach (Cypr, Portugalia i Rumunia) w ciągu swojej pracy zawodowej nauczyciele mają szansę na dwukrotny wzrost swojego wynagrodzenia podstawowego, nawet tam potrzeba jednak ponad 20 lat, aby dotrzeć do górnego poziomu w siatce płac.

Z dostępnych danych liczbowych oraz uwzględniając zarówno poziom płac, jak i inne świadczenia, wynika, że najlepiej zarabiającymi nauczycielami w Unii Europejskiej są nauczyciele w Luksemburgu, Danii i Austrii, zaś najmniej otrzymują ci pracujący w Bułgarii i Rumunii. Średnie roczne wynagrodzenie netto nauczycieli szkół podstawowych w Luksemburgu wynosi  88 315 euro, w Danii -  61 804 euro, w Bułgarii  - 4 271 euro, w Rumunii – 5063 euro.  W Polsce minimalnie nauczyciel w szkole podstawowej otrzyma rocznie 4 462 euro, zaś maksymalnie  7 412 euro.

W większości państw europejskich, oprócz wynagrodzenia podstawowego, nauczyciele otrzymują różnorodne świadczenia dodatkowe, lecz tylko połowa państw przyznaje szczególne świadczenia przeznaczone na rozwijanie kwalifikacji zawodowych oraz udoskonalanie metod nauczania.

W 2009 r. nauczyciele w Europie utrzymali swoją dotychczasową siłę nabywczą, zaś w 2010 r. kryzys gospodarczy wpłynął na ich wynagrodzenie jedynie w kilku państwach (Irlandia, Grecja, Hiszpania, Łotwa i Rumunia). W tym samym okresie w Holandii i Polsce podniesiono płace nauczycieli. Niedawno wprowadzone w wielu krajach środki oszczędnościowe, mogą mieć wpływ na zarobki nauczycieli i ogólne nakłady na kształcenie. Z drugiej strony wiele rządów europejskich stawia sektor edukacji w centrum swoich programów reform.

Pełne sprawozdanie [w jęz. angielskim] jest dostępne tutaj

Pt., 7 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna