Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komitet Regionów ostrzega przed „makroekonomicznymi przepisami warunkującymi” fundusze UE

Komitet Regionów ostrzega przed „makroekonomicznymi przepisami warunkującymi” fundusze UE fotolia.pl

Prezydium Komitetu Regionów spotkało się 9 września br. w Poznaniu na zaproszenie marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka. Na miesiąc przed przedstawieniem przez Komisję Europejską propozycji dotyczących polityki regionalnej europejscy przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych ponownie odrzucili plany zamrożenia funduszy strukturalnych UE dla krajów, które nie przestrzegają paktu stabilności i wzrostu.

Inicjując dzisiejszą debatę, przewodnicząca Komitetu Regionów Mercedes Bresso wyraziła obawy co do propozycji wprowadzenia „makroekonomicznych przepisów warunkujących” przydzielanie najważniejszych funduszy UE. Zgodnie z tymi planami zamrożono by pomoc regionalną oraz dotacje UE na rolnictwo lub rybołówstwo dla krajów o nadmiernym deficycie. Obecnie tę zasadę stosuje się już do europejskiego Funduszu Spójności. Przez ostatni rok Komitet zdecydowanie sprzeciwiał się objęciu tą zasadą innych funduszy UE. Jego zdaniem władze lokalne i regionalne nie mogą ponosić konsekwencji działań rządów krajowych, którym nie udaje się utrzymać równowagi budżetowej.

Mercedes Bresso stwierdziła: „Byliśmy zdziwieni, że pomysł dotyczący makroekonomicznych przepisów warunkujących pojawił się ponownie w ostatnim piśmie kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego do przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuy’a, a także w propozycjach Komisji dotyczących wieloletnich ram finansowych. Wierzyliśmy, że pomysł ten jest już nieaktualny po jego odrzuceniu przez Parlament Europejski”.

Przewodnicząca KR-u wyraziła zadowolenie z ostatnich propozycji zwiększenia współfinansowania UE na projekty z zakresu polityki regionalnej realizowane przez sześć krajów europejskich, których gospodarka najbardziej ucierpiała, stwierdzając, że jest to jedno z najlepszych narzędzi ożywienia gospodarczego.

Zaapelowała również do państw członkowskich i regionów o lepsze i szybsze wdrażanie obecnych programów funduszy strukturalnych, gdyż odnotowano znaczne opóźnienia.

Michel Delebarre (FR/PSE), mer Dunkierki i przewodniczący Komisji Polityki Spójności Terytorialnej Komitetu Regionów, podzielił się swymi podejrzeniami, że niektóre rządy krajowe i część administracji UE zbyt powoli wykorzystują dostępne fundusze UE w celu przeznaczenia ich na inne obszary polityki czy uniknięcia krajowego współfinansowania.

Tematem wystąpienia marszałka województwa wielkopolskiego i zarazem gospodarza posiedzenia Marka Woźniaka (PL/PPE) były wymierne wyniki, jakie fundusze UE przynoszą w terenie: „Współfinansowanie UE umożliwiło nam zakup nowych pociągów, budowę nowych dróg i wsparcie ok. tysiąca małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki temu udało nam się stworzyć prawie 4500 nowych miejsc pracy w regionie”.

Ramón Luis Valcárcel Siso (ES/PPE), przewodniczący hiszpańskiego regionu Murcja i pierwszy wiceprzewodniczący KR-u, zamknął posiedzenie, apelując do regionów i miast: „Mamy świadomość, że znaleźliśmy się w trudnej i niestabilnej sytuacji, lecz nie możemy dopuścić do tego, by temat kryzysu finansowego zdominował dyskusję o przyszłej polityce regionalnej. Teraz musimy wywrzeć nacisk na nasze rządy krajowe, tak by przyszłe negocjacje nie osłabiły polityki regionalnej, gdyż wpływa ona korzystnie na życie codzienne naszych obywateli”.

Źródło: KR

Niedz., 18 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna