Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządom brakuje pieniędzy na wypłatę zasiłków z pomocy społecznej

Ośrodki pomocy społecznej nie otrzymują dotacji na wypłatę zasiłków okresowych, a gminy nie wypłacają zasiłków celowych, aby znaleźć pieniądze na gwarantowaną pomoc.
Coraz więcej gmin zgłasza do wojewodów brak pieniędzy na wypłatę zasiłków okresowych. Taki problem mają m.in. gminy z województwa łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Tylko w tym ostatnim 133 samorządy złożyły do wojewody wnioski o przyznanie pieniędzy na zasiłki w wysokości 14,5 mln zł.Na pojawiające się od września problemy gmin dopiero teraz zareagowało Ministerstwo Finansów (MF), które uruchomiło dodatkowe środki. Mają być przeznaczone na sfinansowanie październikowych świadczeń.

Zasiłek okresowy jest świadczeniem przyznawanym osobom potrzebującym wsparcia z powodu bezrobocia, długotrwałej choroby oraz niepełnosprawności. Problem z terminową wypłatą tego świadczenia pojawił się, gdy gminy otrzymały mniej pieniędzy, niż wynikały ze złożonych przez nie zapotrzebowań. Co więcej część w ogóle ich nie dostała.
Ponieważ wypłata zasiłków okresowych jest finansowana z budżetu, przepisy ustawy o pomocy społecznej nie przewidują sytuacji, w której mogłoby zabraknąć pieniędzy na ich wypłatę.
– Osoby, które nie otrzymały na czas przysługującego im świadczenia, nie mogą więc też liczyć na przyznanie odsetek z powodu opóźnienia w wypłacie – mówi Wojciech Nartowski z kancelarii prawnej Nartowski, Trojanowska Adwokaci. Takie odsetki zgodnie z art. 359 kodeksu cywilnego należą się w sytuacji, gdy tak stanowi ustawa lub sąd.
– W tym przypadku można rozważyć dochodzenie roszczeń na podstawie art. 417 kodeksu cywilnego, który stanowi o tzw. odpowiedzialności deliktowej gminy – mówi Wojciech Nartowski.
Zgodnie z tym przepisem, jeżeli w związku z wykonywaniem władzy publicznej została wyrządzona krzywda osobie, to poszkodowany może żądać całkowitego lub częściowego jej naprawienia oraz zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. W tym przypadku osoba musi wykazać winę leżącą po stronie organu gminy i udowodnić szkodę, która ją spotkała z powodu niewypłacenia zasiłku w terminie.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Niedz., 7 Lst. 2010 3 Komentarze Dodane przez:

Komentarze

Adam
+2 # Adam 2020-04-08 20:40
I znow nie ma pieniędzy na zasiłki celowe jak żyć korona wirus a nas biednych państwo ma gdzieś nie mam teraz nawet na leki które mogą uratować życie a co jeść .Opieka społeczna siedzi w domach a nas słabych i chorych samotnych ma gdzieś lepiej ratować firmy i banki a nas najlepiej odstrzelić zrozpaczony Sopocianin
| | |
Terenie
+2 # Terenie 2023-02-06 18:05
Niestety,katoli cy jak i reszta ma to gdzieś Będzie tak bo nie mamy państwa obywatelskiego do czego dąży już większość cywilizowanej społeczności Najgorzej ,że nikt nam nie chce tego dać nawet ex bolszewia a zwłaszcza ,No ale wtedy zmieniłby się układ sił i dlatego tak mamy .Nie wchodzę w szczegóły .Ukraińcy nas tego też nie nauczą ani nikt tu ,bo to jest cała filozofia na której się opiera cała reszta.
| | |
Jarek
+3 # Jarek 2023-05-20 10:56
Skandal! Przyznają a później nie płacą
| | |