Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Schetynówki" - nabór jeszcze przez 3 tygodnie

fotolia.pl

Jeszcze do 5 października można składać wnioski w drugiej edycji tzw. „schetynówek”. Podstawą prawną naboru jest przyjęta 6 września br. uchwała Rada Ministrów w sprawie kontynuacji Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych oraz projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie, przedłożone przez Jerzego Millera ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jest to drugi etap programu, dzięki któremu w latach 2012-2015 będzie finansowana modernizacja i rozbudowa przeszło 13 tys. km dróg lokalnych, gminnych i powiatowych.

Nowy etap „schetynówek” pod nazwą „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych - Etap II. Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” będzie realizowany w latach 2012 – 2015. Podobnie jak w latach ubiegłych, jednostki samorządu terytorialnego będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z budżetu państwa prac w zakresie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych. 7 września br. ruszył nabór wniosków przez wojewodów do programu. Nabór wniosków w ramach drugiej edycji potrwa do 5 października.

W myśl nowego programu w 2012 r. rząd ma przekazać samorządom na realizację zadań drogowych 200 mln zł, a w latach 2013-2015 będzie to 3 mld zł (po miliard w każdym roku), co oznacza łączne dofinansowanie na poziomie 3,2 mld zł. Aby skorzystać z dotacji budżetowej zainteresowane samorządy będą musiały przeznaczyć środki własne na planowaną inwestycję infrastrukturalną. Finansowanie inwestycji drogowych w latach 2012–2015 będzie w następujących proporcjach: 30 proc. środki budżetowe i 70 proc. środki własne samorządów (gmin i powiatów).

Zgodnie z założeniami druga edycja programu pozwoli na przebudowę, budowę oraz remont nieco ponad 13 tys. km dróg lokalnych do końca 2015 roku. W 2012 roku modernizacja i rozbudowa obejmie drogi lokalne o łącznej długości około 850 km. W latach kolejnych zadaniami programu powinno zostać objętych corocznie około 4 tys. 150 km dróg lokalnych.

Program będzie realizowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz wojewodów. Minister będzie nadzorował i koordynował działania wojewodów, których podstawowym zadaniem będzie nabór wniosków o dotację budżetową od jednostek samorządu terytorialnego, a także udzielanie tych dotacji oraz monitorowanie ich prawidłowego wykorzystania i rozliczenia.

Komplet aktualnej dokumentacji oraz wniosek można pobrać klikając TUTAJ.

Źródło: mswia.gov.pl

Sob., 17 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun