Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia

Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia fotolia.pl

Projekt pod takim tytułem realizowany jest od 1 lipca br. przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania we współpracy ze Szkołą Główną Handlową i Uniwersytetem Jagiellońskim w ramach Priorytetu V Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Ten unikalny w skali całej Unii Europejskiej projekt ma na celu podjęcie działań zmierzających do przygotowania administracji rządowej do tworzenia i monitorowania prawa oraz odpowiednich strategii politycznych z uwzględnieniem zasady równości przez podjęcie działań zmierzających do stworzenia spójnego i skutecznego systemu przeciwdziałania dyskryminacji na wszystkich poziomach administracji rządowej.

Potrzeba realizacji projektu wynika także z faktu, że pomimo dobrych rozwiązań prawnych i instytucjonalnych w praktyce nadal mamy do czynienia z wieloma przypadkami nierówności. Jako że polityka równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji z każdego powodu (m. in. na rynku pracy, w edukacji, służbie zdrowia) ma znaczenie strategiczne dla Rzeczypospolitej i Unii Europejskiej, naszym obowiązkiem jest podwyższać kompetencje pracowników administracji publicznej. Zadaniem projektu „Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia” są działania zmierzające do przygotowania administracji rządowej do prowadzenia polityki zgodnej z celem, jakim jest stworzenie efektywnego systemu przeciwdziałania dyskryminacji we wszystkich obszarach.

Cele szczegółowe projektu to:

  • usprawnienie wdrażania zasady równego traktowania w administracji państwowej przez utworzenie ogólnopolskiej sieci 45 Koordynatorów ds. Równego Traktowania we wszystkich ministerstwach, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, urzędach wojewódzkich i wybranych instytucjach rządowych oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Koordynatorzy ds. Równego Traktowania odpowiedzialni będą za monitorowanie zasady równego traktowania i przeciwdziałanie dyskryminacji z każdego powodu zarówno na terenie urzędu jak i w bieżącej realizacji jego zadań i kompetencji;
  • wprowadzenie zasady równego traktowania do standardu dobrego rządzenia przez opracowanie Strategicznych Rekomendacji na rzecz Równego Traktowania będących bazą do opracowania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania, co pozwoli na dostosowanie polskich przepisów i polityki rządu do standardów Unii Europejskiej w tym zakresie;
  • podniesienie kompetencji kadr administracji rządowej i Państwowej Inspekcji Pracy poprzez przeprowadzenie szkoleń dla 386 osób z administracji rządowej z zakresu realizacji zasady równego traktowania i przeciwdziałania wszelkim formom dyskryminacji;
  • upowszechnienie idei równości i przeciwdziałania wszelkim formom dyskryminacji przez realizację społecznej kampanii informacyjnej na temat równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.

Rezultatem realizowanego projektu będzie podniesienie kwalifikacji i umiejętności kadry urzędniczej odnośnie dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie i światopogląd, poglądy polityczne, wiek, niepełnosprawność, orientację seksualną, stan cywilny oraz rodzinny, co zwiększy profesjonalizm oraz skuteczność działania w urzędach, jak również dostępność i jakość usług publicznych w Polsce.

Osiągnięciu tych rezultatów służyć będzie również przeprowadzenie przez pracowników Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w wybranych instytucjach administracji rządowej poszerzonego badania wskaźnikiem Gender Index, dzięki czemu będzie można ocenić poziom równości szans we wszystkich objętych katalogiem obszarach dyskryminacji. Natomiast pracownicy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przeprowadzą badania aktualnej sytuacji grup dyskryminowanych ze szczególnym uwzględnieniem tych aspektów, które odnoszą się do działań podejmowanych przez administrację rządową i Państwową Inspekcję Pracy. Raport z tego badania stanie się podstawą do stworzenia Strategicznych Rekomendacji na rzecz Równego Traktowania. Dzięki i tym oraz innym działaniom zaplanowanym w projekcie powstanie pierwsza w Polsce, przeprowadzona na tak szeroką skalę diagnoza zjawiska dyskryminacji w różnych obszarach.

Więcej szczegółów na portalu www.siecrownosci.gov.pl

Pt., 26 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun