Urząd Miejski w Zwoleniu uzyskał finansowanie (w kwocie 49 826,00zł) z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) na realizację innowacyjnego projektu pt. "E-Sołtys - bliżej potrzeb edukacyjnych mieszkańców wsi Gminy Zwoleń. I Etap".
Projekt jest w trakcie realizacji, która potrwa do 31 grudnia 2011r.
Celem projektu jest przygotowanie grupy (28 sołtysów z gminy Zwoleń) do podejmowania oddolnych inicjatyw na rzecz poprawy edukacji i wykształcenia mieszkańców wsi. Założeniem jest, iż przygotowana w projekcie do aktywnego działania grupa, powodować będzie zmiany świadomości i postaw mieszkańców w swoich sołectwach.
Pozyskane informacje oraz nabyte umiejętności, wpłyną na upowszechnianie edukacji na wsi. Projekt skoncentrowany jest na podniesieniu poziomu wykształcenia na wsi przez zastosowanie dobrych praktyk upowszechniania i wdrażania różnych form dokształcania.
Zmobilizowanie sołtysów do aktywności społecznej i inicjowania działań, polegać będzie na ich przeszkoleniu w czasie kursu, warsztatów szkoleniowych i wyjazdu szkoleniowego w dwóch kluczowych tematach:
- Podstawy obsługi komputera (4 szkolenia), dotyczące pracy w programach (Windows) oraz nabycia umiejętności wyszukiwania, gromadzenia i przetwarzania informacji.
- Warsztaty z zakresu aktywizacji i nabywania umiejętności oraz wyjazd szkoleniowy, których celem jest podjęcie oddolnych inicjatyw, samoorganizacji, nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń.
Efektem działań ma być wzmocnienie instytucji sołtysa do roli "doradcy" i ukierunkowanie działań Rad Sołeckich na tworzenie oferty edukacyjnej dla mieszkańców.
W projekcie planuje się opracowanie analizy potrzeb edukacyjnych w planowanym II etapie wyposażenie w komputery i Internet w 28 sołectwach gminy Zwoleń.
Ideą projektu jest przełamanie barier dostępu do informacji o ofertach edukacyjnych, jak również powodowanie trwałych zmian mentalności i postaw wobec narastających problemów (bezrobocie i ubóstwo na wsi), zwiększenie wiary w sukces przekładający się na poprawę jakości życia, przede wszystkim poprzez podnoszenie poziomu wykształcenia, zdobywanie nowych zawodów.
Działania zaplanowane w projekcie, są zgodne z założonymi celami; misją i wizją Strategii Rozwoju Gminy Zwoleń, uwzględniają je również inne dokumenty np.: Plan Rozwoju Lokalnego, Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Zwolenia oraz Zintegrowana Strategia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Lokalna Strategia Rozwoju.
Konkurencja pociąga za sobą duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników poszukiwanych zawodów stąd też rośnie potrzeba wsparcia instytucji oświatowych poprzez nakierowanie kształcenia na rynek pracy i uruchomienia ogromnych zasobów ludzkich na wsi. Społeczeństwo wykształcone jest w stanie lepiej podźwignąć zadanie, jakim jest wzrost konkurencyjności gospodarki, zrównoważenie rozwoju społeczno-gospodarczego w regionie.
Udział sołtysów w projekcie ma być w pewnym sensie przełamaniem bariery osobistej beneficjentów, obciążonych emocjonalnie z powodu identyfikowania się z problemami wsi w tym szczególnie edukacyjnymi.
"Wziąć sprawy w swoje ręce" jest to hasło liderów społeczności lokalnej biorących odpowiedzialność za rozwój obszarów wiejskich poprzez szeroko rozumianą edukację. Innowacyjność, zastosowanie nowych technologii (know-how), szybki i sprawny przepływ informacji, to priorytety postawione w projekcie, zarówno podczas realizacji oraz na etapie oddziaływania po jego zakończeniu.
Projekt nakierowany jest w szczególności na upowszechnianie edukacji nawet przedszkolnej oraz kształcenia ustawicznego, bowiem chodzi o wyrównanie szans już w początkowym etapie edukacji, w celu przeciwdziałania degradacji społecznej dorosłych, propagowanie formalnego kształcenia ustawicznego. W efekcie przyczyni się do identyfikacji i eliminacji barier w dostępie do edukacji ludzi na wsi.
Źródło: zwolen.pl