Wypoczynek nad Riwierą Bułgarską był chyba marzeniem każdego turysty pragnącego egzotyki w czasach PRLu. Dziś kraj ten odkrywany jest na nowo, przyciągając wczasowiczów z różnych stron świata.
Bułgaria jest republiką demokratyczną. Od 1999 r. dzieli się na 28 obwodów, które kształtem odpowiadają 28 okręgom istniejącym do 1987 r. Od 1987 do 1999 r. Bułgaria dzieliła się na dziewięć większych obwodów.
Każdy obwód ma nazwę identyczną jak jego stolica. Sofia jest natomiast zarówno stolicą obwodu, jak i miastem wydzielonym.
Obwody są podzielone na mniejsze jednostki, którymi są gminy. Jest ich 278. W drodze ustawy mogą być jeszcze tworzone inne jednostki administracyjno-terytorialne.
Gmina ma osobowość prawna, na jej terenie realizuje się samorząd lokalny. Obywatele uczestniczą w zarządzaniu gminą za pośrednictwem wybranych przez siebie organów oraz bezpośrednio poprzez referendum i ogólne zgromadzenie mieszkańców.
Organem samorządu lokalnego w gminie jest rada gminna. Jest ona wybierana przez mieszkańców na okres 4 lat. Organem wykonawczym gminy jest natomiast wójt. Jego także wybierają mieszkańcy na okres 4 lat. W swej działalności kieruję się ustawą, aktami rady gminnej i uchwałami mieszkańców.
Gminy zajmują się zbieraniem i utylizacją odpadów, rozwojem miejskim i utrzymaniem dróg, parków oraz oświetlenia, transportem publicznym, planowaniem miejskim oraz zarządzaniem nieruchomościami, rozwojem sportu, turystyki, rekreacji, budowaniem i utrzymaniem obiektów użyteczności publicznej (szpitali miejskich, szkół, instytucji socjalnych, ośrodków usług socjalnych, pomników historii, kultury oraz architektury o znaczeniu miejskim), działalnością kulturalną w teatrach, filharmoniach i muzeach miejskich oraz zarządzaniem przedsiębiorstwami miejskimi.
Gmina ma samodzielny budżet, którego stałe źródła finansowe określa ustawa. Normalną działalność gminy wspomaga państwo poprzez środki budżetowe.
Prowincje są jednostkami administracji terytorialnej zarządzanymi przez gubernatorów, którzy mają za zadanie wdrażanie polityki regionalnej rządu na podlegającym im terenie. Gubernatorzy, wraz z administracją regionalną zarządzają prowincjami korzystając ze środków pochodzących z budżetu centralnego. Gubernatorowie mianowani są przez Radę Ministrów.
Dla celów planowania gospodarczego – w tym wykorzystania funduszy Unii Europejskiej, prowincje zostały w programach rządowych zgrupowane w sześć następujących regionów:
1. Region Północno-Zachodni, w skład którego wchodzą prowincje: Widin, Wraca, Montana;
2. Region Północno-Centralny, prowincje: Weliko Tyrnowo, Gabrowo, Łowecz, Plewen, Ruse;
3. Region Północno-Wschodni, prowincje: Dobricz, Szumen, Warna, Razgrad, Silistra, Tyrgowiszte;
4. Region Południowo-Zachodni, prowincje: miasto Sofia, Sofia-prowincja, Błagoewgrad, Kjustendił, Pernik;
5. Region Południowo-Centralny, prowincje: Pazardżik, Płowdiw, Smolan, Kyrdżali, Stara Zagora, Chaskowo;
6. Region Południowo-Wschodni, prowincje: Burgas, Sliwen, Jamboł.
Źródło: Wikipedia.org, Bazhum.muzhp.pl