Samorządy Trójmiasta złożyły do Prezesa Rady Ministrów wniosek o utworzenie związku metropolitalnego na mocy obowiązującej ustawy o związkach metropolitalnych. To konsekwencja decyzji Walnego Zebrania Członków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, stowarzyszenia zrzeszającego 57 samorządów lokalnych (gmin i powiatów), z 28 czerwca br.
Samorządowcy argumentują, iż ich obszar metropolitalny jest najważniejszym ośrodkiem metropolitalnym położonym w północnej Polsce i jednocześnie w południowej części basnu Morza Bałtyckiego. O regionalnej, lecz także ponadregionalnej sile oddziaływania. Obszar o powierzchni 6,7 tys. km kw. zamieszkuje blisko 1,5 mln ludzi. Jego zasięg wyznaczony został powiązaniami funkcjonalnymi związanymi z rynkiem pracy, wzdłuż sieci połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Na wrzesień planowane jest przyjęcie przez samorząd województwa pomorskiego planu zagospodarowania przestrzenego obszaru metropolitalneg stanowiącego część planu województwa.
Przypomijmy, iż w uzasadnieniu przedłożonego przed wakacjami przez resort administracji projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim (pisaliśmy o tym tutaj: http://wartowiedziec.org/index.php/start/aktualnosci/30694) znalazła się opinia, iż obecnie funkcjonująca (z października ubiegłego roku) ustawa metropolitalna zawiera błędy. Stąd konieczność opracowania nowej. Po za tym, obecny rząd, w przeciwieństwie do poprzedniego, uważa, iż nie jest konieczne funkcjonowanie jednej uniwersalnej ustawy. Obecnie projektowana regulacja po wdrożeniu ma być pilotażem, z którego wnioski posłużą do przygotowania rozwiązań dla innych obszarów funkcjonalnych.
Z wystąpieniem samorządów trójmiejskich do pani premier oraz ich uchwałą można zapoznać się tutaj.
Źródło: metropoliagdansk.pl