Rada Ministrów podczas posiedzenia w dniu 13 lipca przyjęła m.in. projekt nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Skutkiem tego będzie, że dotychczasowe zasady obliczania i wypłat tzw. janosikowego od województw zostaną zatem utrzymane jeszcze przez trzy lata.
Taki krok rekomendował Ministerstwo Finansów proponując, by obecne zapisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego obowiązywały jeszcze w latach 2017-2019. Pierwotnie, zgonie z ubiegłoroczną nowelizacją tej ustawy zapisy dotyczące "janosikowego" miały się zmienić, jednak resort stwierdził, że zmiany w systemie finansowania samorządów muszą być wkomponowane w cały system finansowy państwa, a ewentualne zmiany źródeł dochodów samorządów należy rozpatrywać w kontekście wszystkich wprowadzanych zmian i reform.
Resort stanął na stanowisku, że brak proponowanej nowelizacji będzie oznaczał, iż samorządy województw nie otrzymają w 2017 r. i kolejnych latach subwencji regionalnej pochodzącej z wpłat, bowiem nie będzie podstawy prawnej do ustalania zarówno wie kości wpłat, jak i subwencji. Pozbawiłoby większość województw istotnej części dochodów.
Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że kwestia świadczeń między województwami musi być rozwiązana kompleksowo. Według niego nowy mechanizm powinien odzwierciedlać zasady zrównoważonego rozwoju.
- Ten mechanizm, który dotychczas funkcjonował, wdraża postanowienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z poprzedniego roku dotyczące świadczenia wyrównawczego, korekcyjnego. Postanowiliśmy to wydłużyć. Na pewno do 2019 r. uda się przygotować nowe rozwiązania, które będą odpowiadały na zapotrzebowania poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego i poszczególnych regionów naszego kraju - powiedział Bochenek. Dodał, że obecne rozwiązania będą zmieniane, ale było zbyt mało czasu, aby te zmiany przygotować.
- Staramy się oczywiście, aby wszelkie ustawy, które są wprowadzane odpowiadały na zapotrzebowanie społeczeństwa i również ta, która ma dotyczyć samorządów powinna opowiadać rzeczywistości, zapotrzebowaniu poszczególnych jednostek, m.in., powiatów, gmin, bo te rozwiązania, które teraz obowiązują dotyczą tylko województw - podkreślił.
Projekt przewiduje, że tak jak w 2016 r. w budżetach państwa na lata 2017-2019 zostanie utworzona rezerwa celowa, której środki będą zasilały budżety samorządów województw z przeznaczeniem na dofinansowanie budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg wojewódzkich. W 2017 r. w rezerwie tej ma się znaleźć 225 mln zł. W projekcie znalazły się także zmiany porządkowe i doprecyzowujące.
Źródło: portalsamorzadowy.pl, inf. własna