Ponad pół tysiąca osób skorzystało z bezpłatnych warsztatów szkoleniowych poświęconych nowelizacji Prawa zamówień publicznych. Szkolenia te zorganizował dla swoich członków Związek Powiatów Polskich. Odbywały się one na przełomie kwietnia i maja br. w różnych cześciach Polski.
28 kwietnia br. w Radzyniu Podlaskim (woj. lubleskie), 4 maja br. w Sieradzu (woj. łódzkie), 5 maja br. w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) i Kościanie (woj. wielkopolskie), 6 maja br. w Raciborzu (woj. śląskie), 9 maja br. w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie) i Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie), 10 maja br. w Przemyślu (woj. podkarpackie) i Szczecinku (woj. zachodniopomorskie), 11 maja br. w Brzesku (woj. małopolskie) oraz 12 maja br. w Augustowie (woj. podlaskie) - to miejsca w których odbywały się przedmiotowe warsztaty szkoleniowe..
Do 18 kwietnia br. powinna była wejść w życie zmiana ustawy Prawo zamówień publicznych związana z obowiązkiem implementacji nowych dyrektyw unijnych – dyrektywy klasycznej (2014/24/UE), a także sektorowej (2014/25/UE) dotyczących zamówień publicznych. Wdrożenie tych dyrektyw odbywa się poprzez konieczną nowelizację ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych.
Nowelizacja wprowadzi kilkadziesiąt ważnych zmian w obowiązującej ustawie. Ustawodawca wprowadzić także inne zmiany, nie dotyczące implementacji dyrektyw. Zmiana powodować będzie, m.in. wprowadzenie możliwości ograniczenia stosowania kryterium najniższej ceny; promowanie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i promowanie zatrudnienia osób defaworyzowanych przez wprowadzenie szerokiej klauzuli społecznej dotyczącej np. niepełnosprawnych; obowiązek prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w formie elektronicznej oraz tzw. jednolity europejski dokument zamówienia załączany przez wszystkich wykonawców do oferty.
W związku z tym, każdy zamawiający powinien poznać wszystkie nowe zasady przygotowywania i prowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia.
Szkolenia prowadzili:
- dr Agnieszka Łukasik-Bućko - prawnik, administratywista, ekonomista, wykładowca akademicki. Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych po stronie zamawiającego. Autorka publikacji i opinii poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych. Związana z zamówieniami publicznymi od 1992 r.,
- mec. Dominik Bońkowski - radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kra-kowie. Od 2007 r. prowadzący Kancelarię Prawniczą, zajmującą się obsługą zamówień publicznych i kompleksową obsługą prawną jednostek sektora finansów publicznych oraz przedsiębiorców komunalnych. Specjalista z zakresu zamówień publicznych oraz zagadnień związanych z szeroko pojętą gospodarką komunalną.
Cykl szkoleń z tej tematyki został zakończony. O kolejnych inicjatywach podejmowanych przez ZPP będzięmy informowali na stronach Dziennika Warto Wiedzieć.