Konferencja zorganizowana przez resort rozwoju w Zielonej Górze, 12 i 13 maja, podsumowała kilka ostatnich lat funkcjonowania współpracy samorządowej w miejskich obszarach funkcjonalnych. Przedstawiciele ministerstwa rozwoju zaprezentowali efekty kilku lat wsparcia, jakie resort zaoferował samorządom. Zwrócili uwagę, że w tym okresie nastąpiły znaczące jakościowe zmiany. Zachęta w postaci pomocy finansowej w przygotowaniu programów strategicznych dla obszarów funkcjonalnych m.in. pozwoliła nawiązać współpracę samorządów, które do tej pory ze sobą konkurowały. Wiceminister Paweł Chorąży podkreślił, że szeroko rozumiana polityka miejska pozostaje z jednym priorytetów obecnego ministerstwa. A szczególną troską obecnego rządu są małe miasta i miasteczka.
Przykład z zagranicy
Dyrektor wydziału urbanistyki w magistracie miasta Monachium przedstawił doświadczenie stolicy Bawarii w budowaniu relacji z sąsiednimi gminami. Stephen Schott, dzieląc się swoimi obserwacjami współpracy dużego, wielkoprzemysłowego miasta, będącego jednocześnie stolicą kulturalną i akademicką regionu oraz sąsiadów borykających się wspólnie z problemem tzw. rozlewania się dużego miasta podkreślił, że w jego opinii najważniejszym aspektem jest nawiązanie i podtrzymanie dobrowolnej współpracy oraz budowanie osobistych relacji nie pomiędzy instytucjami, a pomiędzy ludźmi. Podkreślał przy tym, że w Niemczech władze samorządowe są niezależne, burmistrz małej gminy podmiejskiej jest równym partnerem dla prezydenta stolicy regionu. W landzie Bawaria jest ponad 2 tys. gmin miejskich. Funkcjonuje wiele związków gminnych, głównie w sektorze gospodarki komunalnej, ale także w edukacji (miasto Monachium współfinansowało budowę szkół w sąsiedzkiej gminie).
Co dalej?
Konferencja symbolicznie kończy pewien etap propagowania kooperacji międzysamorządowej, który można nazwać inkubacyjnym. Rozpoczęła się kolejna faza tego procesu, który pokaże jak trwałe będą nawiązane relacje się. Dyskutanci podczas konferencji podkreślali, że kluczowym aspektem jest budowa wzajemnego zaufania partnerów. Tematyka współpracy międzysamorządowej pozostaje również jedną z dziedzin wspieranych przez korporacje samorządowe (Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich). Bieżące informacje możecie Państwo znaleźć na dedykowanych portalach internetowych: partnerstwa.jst.org.pl i partnerstwasamorzadowe.pl, a także w Dzienniku Warto Wiedzieć.