Każdy może wywiesić w oknie lub na swojej posesji flagę, chcąc podkreślić doniosłość ważnego wydarzenia. Organy państwowe i samorządowe w określonych terminach mają nie tylko prawo, ale obowiązek wciągnięcia flagi na maszt.
O tym, że każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności aby podkreślić znaczenie uroczystości, świąt lub innych wydarzeń mówi wprost art. 5 ust. 2 ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
Jednak jest to dopuszczalne pod warunkiem zachowania odpowiedniej czci i szacunku dla tych symboli.
Niszczenie czy znieważanie flagi zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Tak wynika z art. 137 kodeksu karnego.
Są miejsca, w których flaga musi wisieć. I tak, flagę państwową podnosi się przed siedzibami: Sejmu; Senatu; Prezydenta RP; Rady Ministrów oraz Prezesa Rady Ministrów. Flagę państwową RP podnoszą również polskie statki żeglugi śródlądowej.
Na budynkach będących siedzibami władz samorządowych flagę państwową podnosi się podczas sesji organów stanowiących. Tak samo jest podczas uroczystości, rocznic i świąt państwowych.
Oznacza to, że przed urzędem flaga zawiśnie np. 3 maja, czyli w Święto Narodowe Trzeciego Maja, 11 listopada – w Narodowe Święto Niepodległości.
Dniem Flagi RP jest natomiast 2 maja. Reguluje to art. 6a ustawy z o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach RP, umieszczony na maszcie. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny czerwonego.
Ponadto art. 6 ust. 2 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych określa dodatkowy wzór flagi państwowej z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem RP. Jednak do jej używania uprawnione są jedynie określone podmioty, np. przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne, cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą; kapitanaty (bosmanaty) portów - na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe.